Asayiş:
DÜN GECE ALANYA'DA NELER YAŞANDI? İŞTE AYRINTILAR

Alanyapolis memuru Abdullah Ümit Sercan'ın Mardin'de şehit edilmesi ve art arda şehit haberlerinin gelmeye devam etmesi, Alanya'da teröre öfkeyi büyüttü. Dün akşam yüzlerce kişiden oluşan ülkücü bir grup, Atatürk Anıtı önünde buluşarak Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Adının 'Terörü Lanetleme Yürüyüşü' olduğu açıklanan etkinlik kapsamında grubun ilk adresi HDP Alanya İlçe Örgütü'nün bulunduğu bina oldu.  

HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASILDI 

Gruptan bazı gençler, binanın ilk katına tırmanarak dev bir Türk bayrağı astılar. Grup, Türk bayrağını asmasının ardından "HDP tabelası inmeden dağılmayız" açıklamasını yaptı. Polisle grup arasında zaman zaman arbedeler yaşandı ve bir ara polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada bölgeye HDP'nin Alanya yöneticileri ile HDP'li gruplar da gelmeye başladı. İşte bu sırada, yürekleri ağızlara getiren tehlikeli gerginlik başladı.  

ARBEDEDE 1'İ POLİS 15 YARALI  

Ülkücü grup ile HDP'li grup arasında arbedeler başladı ve yaralananlar oldu. 1 polisin burnu kırıldı, 14 gösterici yaralandı ve çok sayıda kişi biber gazından fenalaştı. Bu arbedeler sırasında çok sayıda işyerinin de zarar gördüğü bildirildi. Olay yerine Alanya Kaymakamı Tanrıseven de geldi ve yaşananların Alanya'ya zarar verdiğini belirterek kalabalığın dağılmasını istedi. Olay yerine takviye jandarma ekipleri ve ambulanslar da nakledildi. Bu sırada Alanya çarşısında işyerleri kepenk kapattı, olaylar nedeniyle çarşıda hiç turist ve vatandaş yoktu.  

TANRISEVEN BAYRAKLA ÇAĞRI YAPTI 

HDP yöneticileriyle görüşüp HDP'li grubu dağıtan Tanrıseven, ülkücü gruba ise eline Türk bayrağı alarak "Bu bayrak için dağılın" dedi. Ülkücü grup da dağılmaya ikna oldu. Polis, HDP binası önü ve bu binaya giden tüm yollarda geniş güvenlik önlemleri aldı. Olay yeri giderek sakinleşti ancak bu kez yüzlerce kişiden oluşan bir ülkücü grup daha Atatürk Anıtı önünde toplandı. Kalabalık içerisinde "Manavgat ve Serik'ten de gruplar geliyor. Onları bekliyoruz" sesleri yükseldi. 

VE OLAYLAR SİLBAŞTAN YENİDEN   

Atatürk Anıtı önünde toplanan grubu sakinleştirmek için çaba gösterenler arasına Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven'in ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de katıldı. Ancak kalabalık HDP tabelasını indirmekte kararlıydı. Tüm ikna çabalarına rağmen bir grubun yeniden HDP binasına yürümeye başlaması olayları silbaştan yeniden başlattı. Alanya Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka "Eğer yürürseniz TOMA ile müdahale etmek zorunda kalacağız" uyarısını yaptı ve ekiplere talimat verdi. Bir grup HDP binasına doğru yürümeye başladı. 

VE POLİS TOMA İLE MÜDAHALE ETTİ 

HDP Alanya İlçe Örgütü binasına doğru ikinci kez yürümeye başlayan gruba polis TOMA ile müdahale etti. Gruba TOMA'dan gaz ve su sıkıldı. Bu müdahalenin ardından geri dönmek zorunda kalan bir grup Atatürk Anıtı'na doğru ilerlemeye başladı. Biber gazından etkilenen çok sayıda kişi, ambulanslarla alınarak tedavi edildi. Ancak tüm bu müdahaleler yeterli olmadı ve gruplar yine HDP binasına doğru yürümeye başladı. Bu sırada "Dişe diş, kana kan, intikam!" sloganları atıldı. Polisin TOMA'lı müdahalesi sürdü ancak gruplar hiç pes etmedi. Art arda HDP binasına yönelen gruplar geri adım atmayınca, Alanya Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka'dan 'Coplu müdahale' izni çıktı. Bu sırada gruplar üç kola dağıldı. İki gruba Alanya Ziraat Bankası önünde TOMA ile müdahale yapıldı.  
GAZLI-COPLU MÜDAHALE 

Olayların tam sona erdiği düşünüldüğü anlarda göstericiler yine harekete geçiyor ve HDP binasına doğru yöneldi. Polis, tekrar gazlı müdahalede bulundu. Zaman zaman polisin coplu müdahalesi gözlense de, göstericilerin "HDP tabelası inmeden kesinlikle dağılmayacağız" şeklindeki ısrarı devam etti.  HDP'DE TAHLİYE HAZIRLIĞI  Polis, HDP binasındaki partililerin tahliyesi için bir otobüs getirdi. Polisin, tahliye sırasında göstericilere atmak için molotof kokteyli hazırladıklarını tespit ettiği üç kişinin gözaltına alındığı bildirildi.  

POLİSE 'TABELA' TEKLİFİ  

HDP tabelasını indirme ısrarından hiç vazgeçmeyen gruptan bazı sözcüler, polise "Biz HDP'ye 5 kişi girelim, tabelayı indirip, gelelim" şeklinde bir teklif sundu. Bu sırada HDP binasından tahliye edilenleri gören bir grup, HDP binasına girmeye çalıştı. Polis, bu kişilere müdahale etti ve binaya girmelerine izin vermedi.  

POLİS GÖZALTINA ALDI  

Polis, tüm müdahalelere rağmen ısrarla HDP binasına girmeye çalışan bazı göstericileri gözaltına aldı. HDP Antalya İl Teşkilatı'ndan bazı yöneticilerin de bölgeye geldikleri bildirildi. Polis, bu yöneticileri polis araçlarına bindirerek bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı. Göstericilerin ısrarı ise gece geç saatlere kadar sürdü. 
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Kayıp hemşireden 14 gündür haber alınamıyor
Antalya’da kız arkadaşına veda mesajları attıktan sonra kaybolan genç erkek hemşireden 14 gündür yakınları...

Haberi Oku