Asayiş:
Konya'da Doktora Şiddete Mahkemeden Ceza
Konya’da 2012 yılı Mart ayında, görevi başındayken iki hasta yakınının sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalıp darp edilen Dr. Ersin Turan’ın açtığı davada Konya 9. Sulh Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, sanıkların ‘kamu görevlisini yaralama, hakaret ve tehdit’ suçlarını işledikleri kanaatine varıp ceza verdi.

Mahkemenin kararına göre, doktora saldıran V.T’ye basit yaralama suçundan bin 500 TL, hakaret suçundan 2 bin TL ve tehdit suçundan da 240 TL para cezası verdi. V.T’nin para cezasını ödemediği takdirde cezanın hapse çevrileceği de karara eklendi. Diğer sanık Y.T’nin ise hakaret suçunu işlediği kararına varan mahkeme 2 bin TL para cezası verdi.

Konya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ersin Turan, olayın ardından çok zor günler geçirdiğini ifade ederek, “Görev yaptığım yıllar boyunca hep insanlara karşı iyi niyetle hareket ettim. Bu olayda da yükselen sesler üzerine olay yerine geldim. Onlara sakin olmaları gerektiğini belirterek yardımcı olabileceğimi söyledim. Fakat şiddetli bir saldırı ile karşı karşıya kaldım” dedi.

Özveri ile görev yapmakta olan sağlık personeline karşı yapılan saldırıların hiçbir şekilde savunulamayacağını ifade eden Sağlık İl Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci de, “Büyük bir özveri ile çalışan sağlık personeli ile hastalarımızın karşı karşıya gelmemesi için müdürlük olarak elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Bizim iyi niyetli çabalarımıza rağmen sözlü veya fiziksel olarak saldırı ile karşı karşıya kalan personelimize ise her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Mahkemelerin son zamanlarda vermiş olduğu kararların sağlıkta şiddet yoluna başvuranlar için caydırıcı nitelikte olduğunun altını çizen Küçükkendirci, “Bizler de müdürlük olarak yaptığımız çalışmalarla sağlıkta şiddet konusunda duyarlılığımızı ortaya koymaktayız. 2012 yılında hasta hakları ile ilgili olarak hastanelerimizde toplam 19 eğitim programı düzenleyerek vatandaşları ve personelimizi bu konuda duyarlı hale getirme çabasındayız” şeklinde konuştu.

Mevlana şehri Konya’da hoşgörünün ön plana çıkması, hasta ve çalışanlar arasında en üst seviyede duyarlılığın oluşması için gerekenlerin yapıldığını da sözlerine ekleyen Küçükkendirci, “Şiddet, hak arama aracı olarak kullanılamaz. Mahkemenin vermiş olduğu bu son kararda, bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzu bizlere göstermiştir. Umarım Dr. Ersin Turan arkadaşımızın yaşadığı bu şiddet olayı son hadise olarak hafızalarımızda kalır ve devamı gelmez” dedi.

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya’da 1 ton bakır kablo çalan 2 hırsız...
Antalya’nın Alanya ilçesinde bir iş yerinden 1 ton 300 kilogram bakır kablo çalan 2 şüpheli jandarma...

Haberi Oku