Bölge:
Antalya'da hac için 40 bin başvuru

 2016 yılı kayıtları ile 2017 hac programı hakkında bilgiler paylaşan Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Antalya’da 40 bin kişinin hacca gitmek için gün saydığını dile getirdi. Hac kayıtlarının başladığını belirten Artan, Antalya halkının hac için yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Kayıt artışındaki sebebi Diyanet İşler Başkanlığının açıkladığı kontenjan olarak gösteren Artan, "Geçen sene 59 bin olan kontenjan bu sene 80 bin olarak açıklandı. Ayıca sıfırdan kayıtlar yapılmaya başlandı. Bunların sayısı 7 bin 130, ayın 6’sında sona eriyor. Bir de ayın 9’undan itibaren 31’ine kadar, geçen yıldan kayıt yaptırıp da sıra bekleyen kardeşlerimizin kayıt yenilemeleri var. Bu da şuana kadar 8 bin 71 kişi oldu. Geçen yıllardan bekleyen 35 bin 426 kişi var ama bunlardan kaç tanesi kayıtlarını yenileyecek bilemiyoruz" dedi.

"40 bin kişi niyetlendi"
Kayıt artışından dolayı son derece memnun olduklarını ifade eden Artan, "Tabi bu kayıt yenilemelerin dışında, eğer geçen yıllardaki bekleyenlerin de kayıt yenileyeceklerini düşünürsek, yaklaşık olarak Antalya’dan 40 bin kişi hacca gitmek için niyetlendi" ifadelerini kaydetti. Geçtiğimiz yıl bin 160 kişinin Antalya’dan hacca gittiğini de açıklayan Artan, bu sayısının 2017 yılında bin 400’ün üzerinde olacağını kaydetti.

"45 tane gençlik merkezi kurduk"
2016'da yapılan çalışmaları da anlatan Artan, 18 bin 350 öğrenciyle değerler eğitimi adı altında bir araya geldiklerini belirtti. Antalya ve tüm ilçeler olmak üzere yıl sonuna kadar hedeflerinin 40 bin olduğunu aktaran Artan, "Gençlerimizle buluşmak en büyük projelerinden bir tanesi. Gençlik çalışmalarımızla en ücra köşelerdeki gençlerimize ulaşmayı düşünüyoruz. Bundan dolayı müsait olan camilerimizin altına 45 tane gençlik merkezi açtık, açmaya da devam edeceğiz. Buralarda gençlere spor, eğlence gibi sosyal aktivitelerle buluşturup, gençlerimize camileri sevdirmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

"Onları Allah cezalandırmadı, bu bir imtihandır"
Engellilere yönelik çalışmalar yaptıklarını da dile getiren İl Müftüsü Osman Artan, engellilerin toplumda el uzatılması gereken bireyler olduklarını belirtti. Herkesin birer engelli adayı olduğunu vurgulayan Artan, "Engellileri, Allah cezalandırmıştır’ diye bir algı var. Bu son derece yanlıştır. Bu onlar için bir imtihandır" dedi.

Ortaköy’deki eğlence merkezine saldırı 
Yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’deki bir eğlence merkezinde meydana gelen terör saldırısı sonrası toplumda saygı gören ilim adamlarına karşı FETÖ tarafından linç kampanyası başlatıldığını dile getiren Artan, "Diyanet İşleri Başkanımızın ‘Camiyle Ortaköy’deki eğlence merkezine yapılan saldırının hiçbir farkı yoktur. Çünkü hedef ikisinde de insanların öldürülmesidir, hedef ülkenin kaos ortamına sürüklenmesidir’ sözünü söylemesinin ardından bir kesim grup linç kampanyasına başladı. Hutbe okundu diye yılbaşında patlama oldu falan dediler. Biz her yılın başında hutbe okuyoruz. Sadece bu yıla özgü bir şey değil" ifadelerini kullandı.
banner111
Anahtar Kelimeler
Hac

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Erken buğday hasadı sevinci hüsrana döndü
Antalya’nın Aksu İlçesi’nde dün başlayan ilk buğday hasadının ardından bugün meydana gelen yangında...

Haberi Oku