Bölge:
Dönüşüme girmeyen minibüsler sefere çıkamadı

 Antalya şehiriçi toplu ulaşımda hizmet veren, AB-ATT-AN-M plakalı 7 metrelik 512 minibasanın 2'ye 1 oranında birleşerek, 12 metrelik otobüslere dönüştürülmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği son başvuru tarihi 14 Ekim 2016 mesai saati bitiminde sona erdi. AU plakalı tahditli toplu taşıma aracı olmayı tercih etmeyen ve hiçbir şekilde idareye başvuru yapmayan araçların M plakalı 14+1 minibüse dönüşerek, hat ve gelir havuzu dışında belediyece belirlenecek kırsal hatlarda çalışacağı belirtilmişti. Büyükşehir Belediyesi, esnafın mağdur olmaması için cumartesi ve pazar günü ek mesai ile dilekçe almaya devam etti. Dönüşümü kabul etmeyen minibüslerin, Varsak, Varsak belediye, Meydan Sarısu, Aksu, Fatih, otogar depolama merkezlerinden seferlere çıkmalarına sabah saatlerinde izin verilmedi. Kart sistemleri de kapatılan minibüsler, depolama merkezlerinde bekletilmeye devam ediyor. Öte yandan Sarısu depolama merkezinde, üzerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım aracı yazılı özel midibüslerin de hazır bekletildiği görüldü.

"Kazanılmayan para nasıl ödenecek"

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Antalya Otobüs Yasin Arslan, 512 minibüsün 700 şoförüyle günde yaklaşık 250 bin yolcu taşındığını kaydetti. Arslan, minibüslerin 2'ye 1 oranında birleşerek, 12 metrelik otobüslere dönüştürülmesiyle birlikte UKOME kararı ile M haklarının da ellerinde alınmak istendiğini savundu.
Esnafın M hattının haklarını verme taraftarı olmadığını dile getiren Arslan, "2 kişiyi birleştirerek zoraki bir ortaklık söz konusu. Mevut çalışan 12 metrelik otobüslere mali olarak bakıldığında 5 bin lira para kazanıyor. Biz araçlarımızı dönüştürdüğümüz anda ortalama 3-4 bin lira para kalacak. 12 metrelik otobüsün aylık taksiti ise 12 bin lira. Esnaf dönüşüm yaparsa her ay 7-8 bin cebinden olmayan parasını verecek. Bundan dolayı esnaf tedirgin. O nedenle herkese bir hak verilmesini istiyoruz. Cuma günü birleştirme son olmasına rağmen, dün gece yarısına kadar imza almaya devam edildi. 512 araç içinden 90 kişi bu birleşmeyi kabul etmiş. Yüzde 90’ı kabul etmedi" dedi.

"700 bin lira borcun altına girmemiz isteniyor"

17 yıldır ulaşım şoförlüğü yapan Cüneyt Tosun, babasına ait aracı kullandığını ifade ederek, "Sıraya çıkamıyoruz. Antalya halkı mağdur. ‘Dolmuşçular grev yapıyor’ diye halka aktarıyorlar. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. 2 kişi bir otobüs alsın diye belediye bize bir uygulama sunuyor. Araçların gelir ve giderleri belirli. 700 bin liralık borcun altına girmemizi istiyorlar. Aylık 13-14 bin lira ödeme yapmamız gerekiyor. Masraflar çıkınca 5-6 bin lira para kalıyor. Arada kalan parayı nasıl ödeyeceğiz. Bizim mevcut araçlarımız 7 metre, alçak taban 8 metre araç olabilir. Antalya’nın halkına yeterli olacaktır. 12 metrelik otobüse imza atarsak, ‘Alın bu arabalar sizin olmuş' diyoruz. 13 bin lira gideri olan arabanın, aylık 6 bin lira geliri var. Geriye kalan para nasıl ödenecek?" ifadelerini kullandı.

"Mağduriyet giderilsin"

2 minibüs sahibi Hasan Afşin ise 2’ye 1 uygulamadan esnafın mağdur olacağını söyledi.
Gelir giderin ortada olduğunu dile getiren Afşin, "Israrla bizi arıyorlar, baskı var. 1’e 1 dönüşüm olmalı. 9 metre olsa kimse mağdur olmayacak. Yetkililerin sorunu çözmesini talep ediyoruz" dedi.

banner111
Anahtar Kelimeler
Toplu Ulaşım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

14 yaşındaki genç motosiklet kazasında öldü

Haberi Oku