Bölge:
Kadına yönelik şiddete mor iğne
Muratpaşa Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın dernek, vakıf ve kooperatifleriyle Antalya’da kadın cinayetlerine karşı verilenen mücadelenin simgesi, üzerinde katledilen 476 kadının isminin yazılı olduğu 6 metre yüksekliğindeki Al Yazma Anıtı’nda biraraya geldi. 

Muratpaşa Belediyesi Başkanvekili İbrahim Cephaneci, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal, kadın belediye meclis üyeleri, Muratpaşa Belediyespor’un süper ligde şampiyonluğa koşan kadın hentbolcuları ve çok sayıda davetli katıldı. 
Saygı duruşu ve ardından istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Başkanvekili Cephaneci, “Kadınlar insanlık tarihinin başından beri maruz kaldıkları eşitsizlik, adaletsizlik ve şiddetle mücadele etmişler ve bunun sonucunda birçok kazanım hak elde etmişlerdir” dedi. 

Bu kazanımların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’yle simgeleştiğini aktaran Cephaneci, “Sadece 2017 yılında ülkemizde 409 kadın, erkekler tarafından katledilmiştir. Burada hepimize görevler düşmektedir. Eğitim, sağlık, sosyal, ekonomik yaşam alanlarında kadınlara fırsat eşitliği sağlanmamaktadır. Kadınları eve hapsetmeye çalışan, yok sayan ataerkil zihniyete karşı insan haklarını savunan herkes birlikte hareket etmelidir.” 

Bu yıl ‘Değişim için Cesur Ol’ sloganıyla düzenlenen etkinliklerde özgün çalışmalarda bulunan isimlere ve siyaset, spor ve diğer farklı alanlarda başarılı kadınlara plaket takdim edildi. 
Etkinlik, kadına yönelik şiddeti temsil eden kırmızı balonların kadın mücadelenin simgesi mor renkli toplu iğnelerle patlatılmasıyla sona erdi. 
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Belediyesi’nden ‘Hedef Belirleme’...
Alanya Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Aralık ayı eğitim semineri,...

Haberi Oku