Bölge:
Sazlı sözlü don nöbeti tutuyorlar
Türkiye’nin en önemli sebze üretim merkezlerinden Kaş’ta 60 bin dekar sera bulunuyor. 2 gündür etkili olan soğuk hava nedeniyle Kaş’ta üreticiler, ürünlerini dona karşı korumak için nöbet tuttu. Don nöbetinde çiftçiler, uyumamak için ilginç bir yöntem buldu. Ürünlerini dondan korumak için gece boyunca serada soba yakması gereken çiftçiler, sabaha kadar sazlı sözlü muhabbet etti. 

12 SAAT NÖBET 

Hava sıcaklığının 2 dereceye kadar düştüğü Kaş’ın Kınık Mahallesi’nde sebzelerin zarar görmemesi için seralarında ısıtma yaptıklarını söyleyen çiftçiler, akşam 7’den sabah 7’ye kadar sobalarında odun ve kömür yaktı. Bu süre içinde seracılar birbirlerini ziyaret ederek, çay içip sohbet etti, saz çalıp müzik dinledi.
 
AKŞAMDAN SABAHA 60-70 KİLO KÖMÜR 
Çavdır Mahallesi’nden üretici Ali Kuptan, seraların içinde ürünlerinin don almaması için soba yakarak sabaha kadar don nöbeti tuttuklarını belirterek, "Kaliteli ürün yetiştirelim diye elimizden geleni yapıyoruz. Sabahlara kadar uyumuyoruz, arkadaşlarla muhabbet ediyoruz. Birbirimizi destekliyoruz, kontrol ediyoruz. Burada seracı olarak bir dönüm serada 4 kömür sobası kullanıyoruz. Her sobada akşamdan sabaha kadar 60-70 kilo kömür yakıyoruz. Girdilerimizde gübre, ilaç fiyatlarında artışlar oldu. Sıkıntılıyız. Burada biz seracı olarak küçük çiftçiyiz. Fidan, fide, gübre desteği gibi konularda yetkililerden talebimiz var. İnşallah Tarım Bakanımızı, Cumhurbaşkanımızı Kaş’ta ağırlamak istiyoruz" diye konuştu. 
"SEBZELERİMİZE ÇOCUKLARIMIZ GİBİ BAKIYORUZ" 
Esnaf ve çiftçi Ramazan Kuptan da "Biz sebzelerimize çocuklarımız gibi bakıyoruz. Bazıları biber, domates, patlıcan pahalı diyor. Gecenin bu saatinde mücadele ediyoruz. Bunların hepsi kontrollü yetişiyor. İlaç kalıntısı yok. Güvenilir şekilde yenebilir. Maliyetler yükseldi. Bir çiftçi bir dönüm yerden toplamda 25-30 bin lira almazsa bu iş yapılmaz" dedi. 
Bir diğer çiftçi ise, "Dışarıda derecemiz 1, şu anda soba yakıyoruz. Domateslerimiz üşümesin diye sıcaklığı 2, 3 dereceye çıkardık. Bu domatesi bombus arısı işliyor, hiçbir hormon yoktur. Herkes gönül rahatlığıyla yiyebilir" ifadelerini kullandı.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Falezlerden düşen genci polis kurtardı
Antalya’da falezlerden denize düşen genç, deniz polisi tarafından kurtarıldı.

Haberi Oku