Bölge:
Suriye'nin yaktığı yüzler Antalya'da gülüyor
Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşta ebeveynlerin yanı sıra çocuk ve bebekler de zarar gördü. Vücutlarının büyük bölümünde ağır yanıklar ve uzuv kaybıyla savaştan kaçan çocuklardan 6’sı gönüllülerin yardımıyla sınırdaki zor koşullardan alınarak Antalya’ya getirildi. Sarısu Mahallesi'nde, Beşiktaş Futbol Kulübü yöneticilerinin desteğiyle bir daireye yerleştirilen çocukların tedavisine Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından başlandı. 

Anne ve babasını kaybeden 10 aylık Abdo Baco, Hatice Şeyh (1), Ayşe Sellum (6), Abdusselam Al-Nasır (8), Kenan Nasır (8), Emine İsmail (9), yerleştirildikleri evde diğer Suriyeli ailelerle yaşamaya başladı. Çocukların kiminin yüzünün kulaklarına kadar yandığı, kiminin ise el ve ayak parmakları yanık nedeniyle kesildiği görüldü. Göz kapakları ve dudaklarında erime bulunan çocukların en büyük sıkıntılarından biri ise yanık kıyafetlerinin olmaması. İki ayağı kesilen minik Abdo’nun ise hiçbir şeyden habersiz biberonundan süt içmesi herkesi duygulandırdı.

Aslen Ankara’da reklamcı olan ve hayırsever dernekleri aracılığıyla tanıştığı çocuklarda ayrılamayan gönüllü Yaşar Kocadağ, Antalya’da 6 çocuğa yardımcı oluyor. Çocukların tamamının savaş mağduru olduğunu dile getiren Kocadağ, 1 çocuğa destek olmak amacıyla çıktıkları yollarda 200’e yakın çocuğa ulaştıklarını söyledi.

32 Suriye’li çocuğu şuan ameliyat ettirdiklerini kaydeden Kocadağ, "Bundan öncede 50 çocuğumuzun tedavisini yaptırdık. Abdo, 10 aylık ve iki ayağını kaybetti. 8 ay yoğun bakımda kaldı. Ablasını kaybettik. Annesi Suriye’de Türkiye’ye gelmeye çalışıyor. Abdo’nun yağını uzatmaya çalışıyoruz. Emine’nin de göz kapakları yoktu ve yapıldı. Eli dudağı ve kulakları için çalışma yapıyoruz. Ayşe’nin durumu en ağır çocuklardan biriydi. Ayşe’nin ellerini kurtardık, küçük kaş ekimi yapıldı. Bu kaş ekimi çocuklarımız için çok önemli çünkü hayata küsmüş durumdalar. İyileşebileceklerine dair umutları yoktu. Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız çocuklarımıza saç ve kaş ekimi yapıyor moral olsun diye" dedi.

"Beşiktaş desteği" 

Kocadağ "Abdusselam’ın enfeksiyon vücudunu sarmıştı. Eli için çok operasyon yapıldı tendon nakli yapılacak. Kenan ve Hatice yanık ameliyatlarını başarıyla oldu. Bu çocuklarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu daireyi Beşiktaş Futbol Kulübü yöneticileri dayadı döşedi. Burası bir imece projesi" ifadelerini kaydetti.

"Antalya'yı seçtiler" 

Çocukları parka çıkardıkları zaman ön yargılı kişilerin bakışlarından rahatsız olduklarını ifade eden Kocadal, "Abdo’nun annesinin Türkiye’ye getirilmesi için yardım istiyoruz. Ayrıca çocuklarımız için prosedür ve fizik tedavi sıkıntısı yaşıyoruz. Çocuklara en iyi sağlık hizmetini sağlayacağı için Antalya’yı seçtik. Prof. Dr. Ömer Özkan hocamızda karar kıldık. Bir ameliyat bedeline, 5 çocuğumuzu başarıyla ameliyat yaptı. Kısa sürede çocuklarımız iyileşti" ifadelerine yer verdi.
banner111
Anahtar Kelimeler
AnkaraSuriye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Ulaşımda kredi kartı dönemi
Antalya Büyükşehir Belediyesi Akıllı Kent kimliğine ulaşım sisteminde kredi kartı ile ödeme uygulamasını...

Haberi Oku