Bölge:
Tapuları 2017 yılında verilecek

 Muratpaşa Belediyesi, 30 yıldır imar sorunu yaşayan bölgede yerel yönetimlerin işbirliği içinde son aşamaya gelen planlama çalışmasının seyrine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Alan mahallerinin tamamı Fener ile Çağlayan mahallelerinin belli bölümlerini içine alan Kırcami bölgesine ilişkin planlama sürecinde elde olmayan nedenlerle kısa süreli gecikmeler yaşanmakla birlikte, süreci engelleyici hiçbir olumsuzluk söz konusu olmadığı vurgulandı.

Revizyon yapılmasaydı ne olurdu?
Gecikmenin nedeni olarak bölgenin 5 bin ölçekli nazım imar planına açılan davalarda oluşan bilirkişi raporları doğrultusunda Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin ortak kararıyla ilgili planlarda yapılan revizyon olduğu belirtildi. Söz konusu revizyonun yapılmaması halinde Kırcami’de bir 30 yıl daha sürecek imar karmaşasının ortaya çıkacağının belirtildiği açıklamada, bu sürecin uygulama imar planı ve parselasyon sürecinde 3 ay gecikmeye neden olduğu belirtildi.

İtirazlar değerlendirilecek

Açıklamada planlama sürecine ilişkin şu bilgilere yer verildi:
“Kırcami bölgesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu, Belediyemiz Meclisinin 1 Nisan 2016 tarih ve 156 sayılı kararıyla uygun bulunmuş olup, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 9 Mayıs 2016 tarih ve 527 sayılı kararı ile değiştirilerek onanmıştır. Kırcami bölgesi 1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonuna askı süresi içerisinde yapılan itirazlar Belediyemiz Meclisi’nin 1 Temmuz 2016 tarih ve 359 sayılı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Temmuz 2016 tarihli 901 sayılı kararlarıyla değerlendirilmiş olup, söz konusu plan 16 Ağustos - 14 Eylül tarihleri arasında Müdürlüğümüz panosunda askıya çıkarılmıştır. Askı süresi içerisinde itirazlar gelmiş olup, 4 Ekim tarihinde toplanan Belediye Meclisi’nde itirazlar Planlama ve İmar Komisyonuna havale edilmiştir.”

Tarih aralık ayı

İtirazların Muratpaşa Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısında değerlendireceği ve ilgili meclis kararının aynı ay içinde toplanacak Antalya Büyükşehir Belediye Meclis gündemine sunulacağı belirtilen açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de en geç aralık ayı içinde itirazlarla ilgili kararını vereceği kaydedildi. Bu süreçle birlikte Muratpaşa Belediyesi’nin Kırcami’de, parselasyon uygulamasına devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, 2017 yılı içerisinde Muratpaşa ve Antalya Büyükşehir Belediyesi encümenlerinden parselasyon işlemi onaylanıp, askı işlemlerine başlanacağı duyuruldu.

2017’de imar tapuları verilecek

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nce yapılan işlemlerin de eş zamanlı olarak sürdüğünün belirtildiği açıklamada sürecin bundan nasıl devam edeceğine ilişkin şu bilgiler yer aldı: “Askıda itiraz olursa, itirazlar değerlendirildikten sonra kesinleşen parselasyon planı tescil işlemleri için Kadastro ve Tapu Müdürlüğü’ne gönderilecektir. Tescil işlemlerinin 2017 yılı içerisinde tamamlanacağı ve bölgede 2017 yılı içerisinde imar tapularının verileceği öngörülmekte olup, Belediyemiz Kırcami Bölgesindeki sorunlarla ilgili çözüme yönelik çalışmalara hassasiyetle devam etmektedir.”banner111
Anahtar Kelimeler
Tapu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Seçimin yorgunluğunu denizde attılar
Tatillerine başlamak için 24 Haziranı bekleyen vatandaşlar, seçimlerin tamamlanmasıyla sahillere akın etti.

Haberi Oku