Eğitim:
Alanyalı öğrenciler kıran kırana mücadele ettiler

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen ‘2018-2019 Geleneksel Münazara Yarışması’nın finali bugün Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Yarışmaya 21 okuldan toplam 105 öğrenci katıldı. Ayrıca bu sene yarışmada ilk kez İngilizce kategorisinde de münazara yarışması gerçekleştirildi. Final töreninde açıklama yapan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, “14 Ocak’ta başlayan bu yılki münazara programımızda 3 farklı kategoriye yer verdik. Önceki senelerde gerçekleştirdiğimiz Ortaokul ve Lise Türkçe kategorilerine ek olarak, bu yıl ilk defa Lise İngilizce kategorisinde de münazara yarışması gerçekleştirdik. Lise Türkçe kategorisinde ise 23 farklı okulumuz 115 öğrenciyle yer aldı.Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Lise İngilizce kategorisine ise 16 okulumuz 80 öğrenci ile katılım gösterdi.  14 Ocak’ta başlayan yarışmalarımızda toplam 300 öğrenci ter döktü. Bu, Alanya için çok önemli bir sayı.Bu 300 öğrencimiz burada belli bir konu üzerine sistematik araştırma yapma, topladığı verileri analiz etme ve bunları bir topluluğa karşı etkili şekilde aktarabilme gibi çok önemli beceriler kazandılar. Bu süreçte onlara bilgi ve tecrübeleriyle destek olan öğretmenlerine ve okul müdürlerine de ayrıca teşekkür ederim” dedi.

“KONULARI BİRBİRİNDEN FARKLI ALANLARDAN SEÇTİK”

Münazarayı belirleyen konuları titizlikle seçtiklerini belirleyen Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Er, “Münazara konularımızda birbirinden farklı pek çok alanda çeşitli konulara değinmeye çalıştık. Öğrencilerimiz trafik kazaları, israf ve çevre kirliliği gibi sosyal sorunlardan, bilim, sanat, ahlak, etik ve toplumsal gelişme gibi insanlığın temel meselelerine, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen sosyal medyadan geleceğin dünyasının en önemli tartışma konularından olacak robotlara ve yapay zekâya ve hatta Alanya’nın yerel meselelerinden olan tarih ve turizme kadar pek çok konuda fikirlerini yarıştırdılar. Öğrencilerimizin üstün performansları Türkçe kategorilerinde Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinden, İngilizce kategorisinde ise İngilizce öğretmenleri ve öğretim üyelerinden oluşan seçkin jüri tarafından değerlendirildi.Bugün burada yer alan takımlarımız ilk turdan finale uzanan zorlu yolda çok çekişmeli müsabakaları geride bıraktı. Her biri iyi yarışmacılardan kurulu takımlara karşı her turda daha üstün performans sergileyebilmek oldukça emek isteyen bir iş. Dolayısıyla burada final müsabakalarına katılım gösteren her bir okulumuz bizim gözümüzde ve gönlümüzde şampiyonluğu hak etmiştir” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından İlçe Müdürü Er münazaraya destek olan Hüseyin Girenes Fen Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Fevzi Alaattinoğlu Anadolu Lisesi, Hayate Hanım Ortaokulu ve Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulunun değerli müdür, müdür yardımcısı ve görevli öğretmenlerine ve bugün final müsabakalarımıza ev sahipliği yapan Alanya Belediyesi Kültür Merkezi Müdürlüğüne ve tüm öğrencilere katkılarından dolayı teşekkür etti.

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 3 KATEGORİDE DERECE ALAN OKULLAR: 

LİSE İNGİLİZCE MÜNAZARA/ DEBATE SONUÇLARI

 

1.       ALANYA LİSESİ

 

2.       TÜRKLER İMKB SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

 

3.       OBA NAZMİ YILMAZ ANADOLU LİSESİ

 

LİSE TÜRKÇEMÜNAZARA SONUÇLARI

 

1.ŞEHİT ABDULLAH ÜMİT SERCAN ANADOLU LİSESİ

 

2.ALANYA LİSESİ

 

3.TÜRKLER İMKB SOSYAL BİLİMLER LİSESİ


ORTAOKUL MÜNAZARA SONUÇLARI


1.AVSALLAR ORTAOKULU

 

2.HAYATE HANIM ORTAOKULU

 

3.MAHMUTLAR ORTAOKULU

 

 

 

              

 

 


banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALKÜ'de yetenek sınavı kayıtları başlıyor

Haberi Oku