Eğitim:
ALKÜ'nün Web sitesine güvenlik ödülü

 Temelleri 1994 yılına değin uzanan ve kullanıcı ile sunucu sistemleri arasında aktarılan verinin güvenli olmasını sağlayan SSL, ilk olarak bir web tarayıcısı üreticisi olan Netscape firması tarafından geliştirilmiştir. Güvenli Giriş Katmanı olarak dilimize çevirebileceğimiz SSL İngilizcedeki Secure Sockets Layer kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir isimdir. Kullanıcının kredi kartı bilgileri, şifreler gibi birtakım gizlilik gerektiren verilerinin, internet ortamı gibi açık ortamlarda dolaşımını güvenli hale getirmek için geliştirilmiştir.

SSL sertifikasının asıl amacı, kullanıcının özel verilerini hangi sunucuya gönderdiğinden kesin emin olmasını garantilemektir. Ayrıca veriler kullanıcı ve sunucu arasında aktarılırken şifrelendiğinden internet üzerinde bu bilgiler ele geçirilse bile şifreli veriden anlamlı bir bilgi elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu işleme adını sıkça duymaya başladığımız Kriptolama adı verilir.  
Kısacası SSL veri alışverişi yapan bilgisayarlar arasındaki verilerin, internet ortamında başkalarının eline geçse bile korumalı şekilde güvenli olarak aktarılmasını sağlar. Bir sitede SSL sertifikası olduğunu adres çubuğunda yazan https ifadesinden anlamak mümkündür. 
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, SSL sertifikası seçimini yaparken, geleceğin teknolojilerine uygun, 2048 bit şifreleme yapabilen bir sertifikayı tercih etti. Bu sayede güvenlik düzeyinin en üst seviyede sağlanması garanti altına alındı. Ayrıca evrensel tüm tarayıcılar ve cep telefonları ile sorunsuz çalışabilen bir sertifika seçildi. SSL Sertifikası Güvenli Site Mührü sayesinde, ALKÜ web sitesini ziyaret edenler, sertifika vermeye yetkili bir otorite tarafından onaylanmış resmi bir sitede olduklarını bilirler. 
Ayrıca https üzerinden gönderilen tüm bilgiler şifrelenerek gönderildiğinden, öğrencilerimiz ve diğer ziyaretçilerimiz gönül rahatlığıyla işlem yapabilirler.

banner111
Anahtar Kelimeler
Alkü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALKÜ Çocuk Yaz Kampı başladı
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALKÜ-TÖMER)...

Haberi Oku