Eğitim:
ALKÜ'nün o projesine 1 milyon hibe
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında ALKÜ tarafından Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı’na sunulan, 1 milyon TL bütçeli “ALKÜ Kestel Yerleşkesi Güneş Enerji Santrali (GES) Tesisi ve Teknik Eğitim Altyapısı Kurulumu“ başlıklı projesi BAKA’dan 900 bin TL hibe desteği almaya hak kazandı. Yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik olarak açılan çağrıda, projenin yenilenebilir enerji üretiminin yanı sıra kamu yararı içeriği olması şartı da aranmaktaydı. Projenin kabul görmesinin ardından ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bakbak ve Proje Koordinatörü olan Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş’i makamına kabul etti.

FAKÜLTENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

900 bin TL’si BAKA, 100 bin TL’si ALKÜ tarafından karşılanacak olan yaklaşık 1 milyon TL bütçeli proje kapsamında, ALKÜ Kestel Yerleşkesindeki Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi çatısının 1200 m2'lik alanında, 145 kW kurulu gücünde güneş enerjisi santrali (GES) kurulacak. Kurulacak olan GES ile yılda 300 ile 350 bin kWh enerji üretilecek olup bu miktarın, Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi'nin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yarısına karşılık geleceği tahmin ediliyor. GES ile karşılanan elektrik sayesinde, yıllık olarak ALKÜ yaptığı CO2 salınımın da 180 ton düşmesini ön görüyor.

HEM ELEKTRİK ÜRETİLECEK HEM EĞİTİM VERİLECEK

Projenin “Teknik Eğitim Altyapısı Kurulumu” ayağında, GES ile elektrik üretiminin yanı sıra, bir de Güneş Evi kurulacaktır. Bu sayede ALKÜ sadece kendi enerji tüketimini düşürmeyi değil, aynı zamanda üniversitenin öğrencileri ve çevredeki okullardaki öğrencilerden başlayarak tüm paydaşlara Alanya‘da yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilincin ve teknik konulardaki bilginin arttırılmasını da sağlamış olacak. Yenilenebilir Enerji Eğitim Merkezi olarak düşünülen Güneş Evinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi üretimi ve solar enerji ile termal proses uygulaması eğitim sistemleri kurulacak ve öğrencilere eğitimler verilecek. Bu kapsamda, Rafet Kayış Mühendislik ve Eğitim Fakültesi öğrencilerine ve Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne bağlı liselerdeki öğrencilere eğitim verilmesi planlanıyor. ALKÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş’in Proje Koordinatörü, Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bakbak’ın yürütücü olduğu proje ekibinde, Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesinden öğretim üyeleri yer alıyor.
HEDEF ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETEN ÜNİVERSİTE

Bu projenin ALKÜ’ye kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, “Son yıllarda hem ülkemizde hem de gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim giderek artıyor ve dünya giderek fosil enerji kaynaklarından uzaklaşıyor. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları

sayesinde daha temiz, doğayı ve çevreyi kirletmeyen bir teknoloji ile enerji üretilmiş oluyor. Çoğu Avrupa ülkesinde yenilenebilir enerji kaynakları teşviki ve kullanımı oldukça artmış durumda. Türkiye de coğrafi konum olarak, ayrıca Alanya’mız da bol güneşi ile GES projeleri ile temiz enerji üretmek için gayet uygun bir konumda. Bu projedeki GES santrali ile üniversitemizin elektrik giderleri azalmış olacak, bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturulmuş olacak; hem de Güneş Evi ile eğitim amaçlı olarak hem kendi öğrencilerimize hem de Milli Eğitim öğrencilerine fayda sağlanmış olacaktır. Bu projeyle birlikte hedeflerimizden biri olan kendi enerjisini kendi üreten bir yerleşkeye dönüşme yolunda da adım atmış olacağız. Bu vesileyle BAKA Yönetim Kurulu Üyeleri Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel ile diğer yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederim” diye konuştu.
banner111
Anahtar Kelimeler
AkdenizGes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

EBA’nın erişim sıkıntısıyla ilgili önemli...
EBA Platformu ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde 22 Eylül Salı günü sabah saatlerinde yaşanan teknik...

Haberi Oku