Eğitim:
YENİ ÜNİVERSİTE NEREYE YAPILACAK?

 Ziyarette Rektör Kurtcephe, ALTSO Başkanı Şahin’in her konuda kendilerine destekçi olduğuna vurgu yaparken en kısa sürede kampüs alanı konusunda sonuca gitmek istediklerini söyledi. Kurtcephe, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin geleceği konusunda da ALTSO Başkanı Şahin ile istişarede bulunacaklarına dikkat çekti.

Rektör  Kurtcephe’nin nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Şahin, “Devlet Üniversitemizin Alanya’ya kurulmasında Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun çok büyük emeği var, aynı zamanda Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın da ciddi destekleri olmuştur. Rektörümüze de çabaları için bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÖĞRENCİ TURİZMİ DİREKT BAĞLANTILI”

Kış aylarında yaşanan durgunluğun son yıllarda öğrenci turizmi sayesinde ortadan kalktığına değinen Başkan Şahin, “Her zaman söylediğimiz gibi yükseköğrenimin sosyal ve kültürel getirilerinin yanı sıra biz ekonomik olarak da getirisine büyük önem veriyoruz. Hep kış turizmi diyoruz, sezonun uzaması için çalışmalarımız yapıyor. Ama öğrenci turizmi bizim üyelerimizle direkt bağlantılı. Bakın daha düne kadar boş olan caddeler kışın artık fakülteler sayesinde cıvıl cıvıl oldu” dedi.

“HEDEF 40 BİN ÖĞRENCİ”

Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde 40 bin öğrenci hedefini yakalamak istediklerini belirten Başkan Şahin, “Devlet üniversitesinde hedefimiz 40 bin öğrenci rakamına ulaşmak.  Bu sayı bize göre hayal değil. İnşallah yükseköğrenim öğrenci sayısını arttırıp, esnafımız için Alanya’da kışın canlılık elde etmek istiyoruz” dedi.

ALTSO Turizm Meslek Yüksekokulu hakkında da bilgiler veren Başkan Şahin, “Yüksekokulu çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah onu da önümüzdeki yıl Eylül ayına açacağız. Okulumuzda turizmcilerimize ara eleman yetiştirerek, turizm sektöründe yaşanan kalifiye personel sıkıntısını ortadan kaldırmak istiyoruz” diye konuştu.

“GENÇ BİR ÜNİVERSİTE”

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin 6 aya yakın zamandır genç bir üniversite olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Rektör Kurtcephe, “Ama her ne kadar genç bir üniversite olsa da son tercih döneminde Türkiye’deki üniversiteler arasında tercih sıralamasında üst sıralarda yer aldı. Burada iki şeyin önemli olduğunu düşünüyorum. Alanya’nın güzelliği öğrencileri cezbediyor, ikincisi de Akdeniz Üniversitesi’nin kurduğu bir üniversite olması dolayısıyla marka değeri olarak, yeni üniversitenin algısının çok yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

“ARAYIŞLARIMIZ SONUÇ VERDİ”

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin kampüsü için arazi arayışında olduklarını vurgulayan Rektör Kurtcephe, “Böylesine güzel bir üniversitenin hızlı gelişmesi için geniş bir araziye sahip olması ve bu arazi üzerinde kampüsün yapılandırılması ihtiyacı duyuyoruz.  Arayışlarımız sonuç veriyor. Büyükçe bir arazinin varlığını tespit ettik ve başvurularımızı yaptık. Oranın kamulaştırma çalışmaları sürüyor” dedi.

“BAKANIMIZ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYOR”

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi için bütçe görüşmelerine devam ettiklerini açıklayan Rektör Kurtcephe, “Yatırım bütçemizin yüksek olması konusuna önem veriyoruz. Nasıl başlarsa, o oranda ilerde bir artış seyri gösterecektir bütçe. 62 milyon 500 bin liralık bir yatırım bütçesi talebimiz var. Bu konuda da bakanımız bize her türlü desteği veriyor.  İnşallah bu yatırım bütçesini aldığımız zaman seneye kampüsümüzde binalarımızın tek tek yükseldiğine tanıklık edeceğiz” dedi.

“BAŞKANIMIZ HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERİYOR”

Rektör Kurtcephe; “ALTSO Başkanımız Mehmet bey, Alanya’ya her türlü hizmetin gelmesi için elinden gelen çabayı ve emeği gösteriyor. ALTSO’nun değerli başkanı ve ekibinin gösterdiği bu gayrete biz de eşlik etmeye çalışıyoruz. İnşallah bu üniversite Alanya’nın ve ülkemizin yüz akı, başarıdan başarıya koşan bir üniversite olacaktır. Ayrıca, başta Alanyalı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere Alanya sevdalısı ALTSO Başkanımıza, Belediye Başkanımıza, Kaymakamımıza, iş adamlarımıza ve tüm gönüllülere gelinen bu süreçte, bu üniversitenin kuruluşunda yaptıkları hizmetler için teşekkür ederim” diye konuştu.

Rektör Kurtcephe ve Başkan Şahin, daha sonra Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin yeni kampüsü için Cikcilli Mahallesi’nde düşünülen arazide incelemelerde bulundu. Şahin ve Kurtcephe’ye, Alanya Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı’da eşlik etti.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Alanya'da 29 okul daha belgesini aldı

Haberi Oku