Ekonomi:
Alanyalı üreticiler için bunlar mutlaka yapılmalı!
Üreticiler su ve elektriğe son yıllarda uygulanan zamlar ile borçlarını ödeyemez hale geldi. Göktepe bu konu hakkında, "Üreticiye destek amacıyla su ve elektrik gibi borçlar mutlaka ertelenmeli” dedi.

Koronavirüs salgını sonrası birçok sektör ekonomik açıdan zor duruma düştü. Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe de üreticilerin sorunlarına değindi. Üreticinin son yıllarda sulama suyuna ve elektriğe gelen zamlarla zor duruma düştüğünü ve borçlarını ödeyemez hale geldiğini ifade eden Göktepe, "Özellikle koronavirüs sebebiyle çiftçide bir belirsiz yaşandığını, üreticiye destek amacıyla su ve elektrik gibi borçlar mutlaka ertelenmeli.2017 Aralık ayında 35,6 kuruştan elektrik alan üreticilerimiz yapılan yüzde 126,2'lik artışla birlikte 2019 Aralık ayında 80,60 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kaldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce her yıl yayınlanan ‘Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerine’ göre de 2015 yılından bu yana sulama ücretlerinde yüzde 43,3 ile yüzde 47,1 arasında değişen oranlarda artış oldu.

'FAİZSİZ ERTELENMELİ'

Üreticilerimizin birçoğu bu artışlar karşısında çaresiz kalmış, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle önünü görmekte, üretimini planlamakta güçlük yaşayan üreticilerimizin bu borçlarını ödemesine imkan bulunmuyor. Bu sebeple üreticilerimizin sulama ve elektrik borçları 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmeli, desteklere konulan blokeler kaldırılmalıdır" dedi. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Rüzgar'dan Alanyalı üreticiye önemli...

Haberi Oku