Ekonomi:
Demir'in esnaf için 2 isteği
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, hükümetten AVM ve berberler için istekte bulundu.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği aracılığıyla isteğini ileten Demir, "Ticaret bakanlığı tarafından Esnafı koruma, destekleme adına, Zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacağı hususu ile ilgili kanun teklifi taslağı hazırlandığı yazılı ve görsel medya da yer almıştır.
Bilindiği üzere zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya haricinde, kasap, kırtasiye giysi, ayakkabı, Çanta, yapı ve hırdavat malzemeleri, züccaciye, hediyelik eşya, saat, takı, hırdavat, elektrik malzeme ürünleri…vb de satılmaktadır.
Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler nedeni ile esnaf ve sanatkarlar zor bir süreçten geçmektedir. Zorunlu Kapalı olan esnaflarımız ve Turizm Esnaflarımız Günlük ailesinin geçimini dahi karşılamada zorluk çekmektedir. Vergi, Bağ-kur ve SSK'yı zaten yatıramıyorlar.
Ticaret bakanlığımızın hazırlamış olduğu kanun taslağının biraz daha genişletilerek, zincir marketlerde AVM lerde, Kasap, kırtasiye, giysi, ayakkabı, Çanta, yapı ve hırdavat malzemeleri, züccaciye, hediyelik eşya, saat, takı, hırdavat, elektrik malzeme ürünleri…vb de satışının yasaklanmasını istiyoruz" dedi.

Berberler ve Kuaförler içinde istekte bulunan Demir, "Erkek Berberi ve Bayan Kuaförü Mesleğinde iştigal eden esnaflarımız, 6331 iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuda Tehlikeli Sınıfta yer almaktadır. Sabahtan akşama ayakta en az 12 saat birçok zaman da 17 saat’e kadar(pandemi süreci hariç) hizmet vermektedirler. Kişisel bakım ürünlerinin yan etkileri (kanser), ayakta çalıştıkları için, ileriki yıllarda damar hastalıkları, varis, göz rahatsızlıkları bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklara yakalanarak mesleğini zorlanarak hatta yapamaz durama düşmekteler. Meslek gereği müşterisi ile direk fiziksel temasta bulunmak zorunda olduğu için de, sağlık açısından bulaşıcı hastalıklara karşı tehlike altındalar. Birçok esnaf bu meslek hastalığına yakalanarak işyerini kapatmak zorunda kalıyor. Kapatan esnaflarımız da yaş haddinden dolayı emekli olamadığı için yardıma muhtaç hale düşmektedir.
Esnafımızın yaşamış olduğu bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak bu meslek gurubunda bulunan esnaflarımıza yıpranma payı eklenerek en az 5 yıl erken emeklilik hakkının verilmesi yönünde gerekli kanuni düzenlemenin yapılmasını istiyoruz" dedi. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Seradan çıkışı 19 lira olan topraksız çilek...

Haberi Oku