Ekonomi:
Şahin, Thomas Cook dosyası için Ankara'da
Thomas Cook'un iflasının ardından dün Alanyalı turizmciler ve sektör temsilcileri ALTSO’nun düzenlediği toplantıda bir araya geldiler. Toplantıya ALTSO Başkanı Şahin, konuya ilişkin Bakan Çavuşoğlu ile yapacağı özel görüşme nedeniyle katılmadı.
Thomas Cook depremi dünya turizmini olduğu gibi Alanya’yı da salladı. Yaşanan depremin ardından Alanya’da turizm sektörü gözünü Avrupa’ya çevirdi. İskandinav pazarı haricinde Hollanda, Almanya ve Polonya’dan gelen iflas açıklamalarıyla umudunu Rusya’ya bağlayan sektörde turizmcilerin endişeli bekleyişleri ise sürüyor. İflasın bilançosu hala netleşmezken yapılan açıklamalarda turizmde 2019 sezonu kazanımlarının yüzde 75’inin kaybedildiği ifade ediliyor. İşletmelerin Thomas Cook’la yaptıkları anlaşmalarda, tahsilat vadesinin 90 günü bulması, otomatik olarak Temmuz, Ağustos ayları konaklamalarının karşılığını alamayacakları, yüksek sezon tahsilatını yapamayacakları anlamına geliyor. Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere STK ve turizm derneklerinin çalışmaları ise devam ediyor.ALTSO’DA THOMAS COOK ZİRVESİ

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası da (ALTSO) düğmeye basan dinamiklerden oldu, dün Thomas Cook’u gündemine alan bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Turizmcilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de hazır bulundu. Yanı sıra Yeminli Mali Müşavir Serdar Gargı, Avukat Gamze Gargı ve SGK Müdürü Muharrem Kaya da turizmcilerin iflas sürecine ilişkin merak ettikleri soruları yanıtladı. Toplantı ALTSO Başkan Yardımcısı Ali Kamburoğlu başkanlığında yapılırken, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in Thomas Cook iflasının ardından Alanya’nın uğradığı zararı ve turizmcilerin taleplerin gündemine alan bir dosya ile Ankara’ya gittiği açıklandı. Başkan Şahin, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapacağı özel görüşmede turizmcilerin taleplerini Bakan Çavuşoğlu’na sunacağı bildirildi. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya'da zarar gören seralarda hasar tespiti...

Haberi Oku