Ekonomi:
Şubat ayı zam şampiyonu: Taze fasülye
2018 Şubat ayı enflasyonun bir önceki aya göre TÜFE’de %0,73, Yurtiçi ÜFE’de %2,68 olarak açıklandığını kaydeden Başkan Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında %10,26, yurtiçi üretici fiyatlarında %13,71 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Zam şampiyonu taze fasülye 

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddelerin %55,10 ile taze fasulye, %31,02 ile hacca gidiş ücreti ve %30,09 ile dolmalık biber olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddelerin %11,47 ile bot (çocuk için),%11,14 ile erkek mont ve %10,72 ile kaban (kadın için) olduğunu söyleyen Çetin, " Aylık %0,73 TÜFE artışının 0,52 puanı tek başına gıda grubu kaynaklıdır. Sebze ve meyvede üretici fiyatlarında son üç yılın düzeltmesi tüketici enflasyonuna yüksek oranda yansımaktadır. Bununla birlikte yıllık enflasyonun sadece %23'ü gıda enflasyonu olduğuna, kalanının ulaştırma, akaryakıt, ev eşyası gruplarından kaynaklandığına dikkat edilmelidir. Merkez Bankası tahminlerinde çift haneli enflasyonun yılın ikinci yarısına kadar devam edeceği öngörülmüş ve enflasyonun tek haneye düşmesi, gıda enflasyonun %7'ye gerilemesi varsayımına bağlanmıştır. İki aylık gıda enflasyonunun %3,95 olduğuna bakılırsa enflasyonda tek hanenin zor hedef olarak durduğu anlaşılmaktadır." dedi. 

Enflasyon konusunun yarın basında ele alınacağını ve sonra bir ay unutulacağını söyleyen Davut Çetin, enflasyonun ve işsizlik aynı madalyonun iki yüzü olarak toplum refahını olumsuz etkilediğini, halen Türkiye'den yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerin Venezüella, Libya, Sudan, Arjantin, Mısır ve Nijerya olduğunu kaydetti. 
Enflasyonun kısa dönemde ekonomide canlılık oluşturabildiğini fakat uzun dönemde verimliliği düşürdüğünü ve fiyat esnekliği düşük olan KOBİ'leri rekabet edemez duruma getirdiğinin anlaşılması gerektiğine dikkat çeten Çetin, yüksek enflasyonun yapısal verimsizlik dışında Merkez Bankasının enflasyon hedefine güvene de bağlı olduğunu belirterek bu iki konunun önemini kamuoyuna yeterince anlatamamış olmanın, bütün kurumların ve ekonomi basınının da sorumluluğu olduğuna işaret etti. Ekonomide verimliliği artıracak yapısal reformların popüler konuların gölgesinde bırakıldığı sürece bu sorunları ayda bir kez konuşmaya devam edileceğini söyledi.
 
Enflasyon rakamlarına ilişkin detay bilgi de paylaşan Başkan Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan, gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,24, eğlence ve kültürde %1,89, ev eşyasında %1,23 ve lokanta ve otellerde %0,95 artış gerçekleşmiştir. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %2,57 ile “sağlık”, %2,24 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ve %1,89 ile “eğlence ve kültür” gruplarında görülürken, “giyim ve ayakkabı” grubunda %4,09 düşüş görülmüştür. Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %15,66 ile ”ev eşyası”, %13,19 ile “ulaştırma” ve % 11,77 ile “giyim ve ayakkabı” gruplarında görülürken, “haberleşme” grubunda %0.13 düşüş görülmüştür. Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,82, imalat sanayi sektöründe %1,49, elektrik ve gaz sektöründe %21,10, su sektöründe %0,42 artış olarak gerçekleşmiştir." 

Batı Akdeniz enflasyonu Türkiye ortalamasının üzerinde
 
Bölgedeki TÜFE oranının, aylık bazda %0,75,iki aylık bazda %2,21 ve yıllık bazda %10,80 olarak gerçekleştiğini de hatırlatan Davut Çetin, Antalya-Isparta-Burdur bölgesinin, 26 bölge arasında aylık enflasyonda 11.,iki aylık ve yıllık enflasyonda ise 6.sırada yer aldığını kaydetti. Çetin, bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, iki aylık ve yıllık değerlendirmede Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.  
banner111
Anahtar Kelimeler
AtsoAntalyaDavut çetin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Yılbaşı öncesi zam şampiyonu domates oldu
Antalya toptancı halinde yılbaşı öncesi sebze ve meyve fiyatlarında artış yaşandı. Antalya’nın ve...

Haberi Oku