Ekonomi:
Yerli muzun fiyatı neden düştü?

 Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, muz hasatının başladığı şu günlerde ithal muzun yerli muz fiyatlarını olumsuz yönde etkilediğini  ifade etti.  

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Güney, “ Muz fiyatları konusunda son günlerde yaşanan ani iniş. tüm sektörde elbette bir endişe yaratmıştır. Her yıl aşağı yukarı aynı dönemlerde yaşadığımız bu durum bu yıl biraz daha erken yaşandı. Bu durumu yaratan değişik nedenler var. Birincisi yerli muz üretiminin yaklaşık yarısına sahip Anamur bölgesinde her sene bu dönemlerde hasadın maksimum seviyelere çıkması ve bir arz fazlalığının oluşması, ikincisi ise yerli muz üreticilerinin tek rakibi olan muz ithalatçılarının fiyat politikaları.. Bu konuda önceki dönemlerde de buna benzer durumlar yaşanmıştı.  Biz “Alanya Muz Üreticileri Birliği” olarak hükümet ve bakanlık yetkilileri ile görüşerek onların özellikle ithalat faturaları üzerinde oynadıkları oyunları bozdurmuş idik. Bu dönemde yine bu konuda kapsamlı bir dosya hazırlayıp Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'na sunulmak üzere danışmanına ulaştırdık. Bakanımızın talimatıyla konu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerine aktarıldı. Çözümü konusunda gerekli adımlar atılacak. Bu konudaki çalışmalar aralıksız sürüyor. Olayın takipçisiyiz. Hatta önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir heyet ile Ankara'ya gitmeyi planlıyoruz. Serbest ticaret, elbette herkesin hakkıdır. Dürüstçe yapılan ticaret'e elbette saygılıyız ama bu işten ekmek yiyen binlerce üretici, tesis sahibi,tüccar, nakliyeci ve satıcıların hakkını da kimseye yedirmeyiz. Ancak burada bizlere de düşen önemli görev üretim ve pazarlama konusunda kaliteyi sürekli arttırarak ithal muz ile her seviyede rekabet edebilir seviyelere gelmektir.
Sektörün tüm taraflarını kucaklayan bu birlik ve beraberlik devam ettiği sürece hiçbir kişi ve kuruluş bizim hakkımızı yiyemez. Yeter ki birlikteliğimizi devam ettirelim” dedi. 

banner111
Anahtar Kelimeler
Yerli MuzHüseyin Güney

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALESO'dan yapılandırma müjdesi!
ALESO Resmi Gazete'de yayılmanan borçların yapılandırmasına ilişkin toba yasa hakkında uyarılarda...

Haberi Oku