Ekonomi:
Yıllık domates ihracatında önemli karar

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, gelişmenin sevindirici olduğunu ancak iki dost ülke arasında kotaların tamamen kaldırılması ve gümrükte yaşanan problemlerin de ortadan kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Rusya'da hükümet karar ve karar taslaklarının yayınladığı resmi sitede yer alan Rus Tarım Bakanlığı karar taslağına göre, Türkiye'den bir yılda alınacak domatesin miktarına ilişkin belirlenen 50 bin ton kotasının, 100 bin tona çıkarılması teklif edildi. Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı bu karar taslağının ne zaman değerlendirmeye alınacağına ilişkinse bir bilgi belirtilmedi.

KOTA ARTIRIM KARARININ ALINMASI BEKLENMİYORDU

Rus Bakanlığı'nın domates kotasını artırmayı planlaması, beklenen bir gelişme değildi. Zira Rus Tarım Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov aralık ayındaki bir açıklamasında, Türkiye'ye yönelik yaptırımların iptal edilmesinden beri 50 bin ton olarak belirlenen kotanın hâlâ doldurulamadığını belirtmişti. Hatta Hatuov, 'Türk domatesinin Rus marketlerinde kapış kapış satıldığının artık söylenemeyeceğini' de söylemişti

ÇANDIR: "SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME"

Kararı değerlendiren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, kota artırımının sevindirici olduğunu söyledi. Rusya ile Türkiye arasında geçmişte yaşanan krizinin izinin kalmaması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Çandır, "50 tondan 100 tona çıkartılması sevindirici, ne var ki eski kırgınlıkların unutulup iki dost ülke arasında bu tür kotaların konulmamasını diliyoruz. Bunun ötesinde de iki dost ülkenin karşılıklı ticaretinin geliştirilmesi için gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını bekliyoruz" dedi.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Rüzgar'dan üreticilere çok önemli uyarılar

Haberi Oku