Alanyalı çevreci öğrencilerden GES ziyareti

2015 Yılından bu yana Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Eko Okul Çevre Programı kapsamında çevre faaliyetleri yürüten yeşil bayrak sahibi Parlayüksel İlkokulu ve Payallar İlkokulu ile Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santralleri’ne teknik ziyaret gerçekleştirildi. Teknik geziye toplam 105 çevreci öğrenci, Eko Okul Koordinatör Öğretmenleri ve İdarecileri katılım sağladılar.Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santralleri GES – 1, GES – 2 ve GES – 3 alanlarını ziyaret eden Eko Team öğrencilerine Elektrik ve Elektronik Mühendisi Ekrem Çetin tarafından yenilenebilir enerjinin ne olduğu, güneş enerjisinden nasıl elektrik üretildiği, elde edilen enerjinin ne şekilde şebekeye aktarıldığı konularında detaylı teknik eğitim verildi.

ÖĞRENCİLER ELEKTİRİK ALDI

Öğrenciler ile yapılan eğitim programında yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğu, Alanya kent ölçeğinde yürütülmekte olan çevre çalışmaları, güneş enerjisi sistemlerinin nasıl oluşturulduğu ve işletildiği, güneş enerjisinin çevresel faydaları ve enerji verimliliği temel konularına yer verildi. Eğitim sonrası gerçekleştirilen söyleşide çevreci öğrencilerin merak ettikleri sorular Alanya Belediyesi teknik ekibi tarafından cevaplandı. Eğitici ve eğlenceli geçen ziyarette; öğrenciler teşekkür ederek elektrik aldıklarını dile getirdiler. Öğrencilerle gerçekleştirilen uygulamalı eğitim programı sonrasında Alanya Belediyesi tarafından hazırlanan “Çevreci Bez Torbalar” ve “Yeşeren Tohumlu Kalemler” dağıtılarak öğrencilerin çevre farkındalığına katkı sağlandı.

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş yaptığı açıklamada, ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin yerel yönetimler bazında en büyük kurulu gücüne sahip olan tesisimizde çevreye duyarlı diğer öğrencileri de ağırlayacaklarını, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım alanlarının ve bu konudaki bilinç düzeyinin arttırılması amacıyla çevre projelerine ivme kazandıracaklarını belirtti.

 

 

 

 

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Cep telefonları, elektronik cüzdana dönüşüyor
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de banka ve kredi kartlarıyla 213 milyonu temassız ödeme olmak üzere toplam 1,5...

Haberi Oku