İran'daki ekonomik kriz 5 yıldızlı sokak pazarının yerini değiştirdi

Antalya'nın Aksu ilçesi Kundu Turizm Merkezi’nde ve çevresi 5 yıldızlı otellerle kaplı '5 Yıldızlı Sokak Pazarı', bu yıl umduğunu bulamadı. Özellikle Nevruz tatilinde Antalya’ya gelen İranlıların sıkla tercih ettiği pazara, bu yılki Nevruz'da İranlı turistlerden istenilen satış verimi alınamayınca esnafın hayalleri suya düştü. ABD’nin geçtiğimiz yıl İran'a karşı yaptırım uygulamasının ardından ülkede yaşanan devalüasyon, İranlıların tatil planlarını alt üst etti. Her yıl Nevruz’da Antalya’ya gelen İranlıların sayısında ve harcamasında düşme yaşanınca, '5 Yıldızlı Sokak Pazarı' da olumsuz yönde etkilendi. Pazarda tekstil, deri, ayakkabı, çanta, gıda ve elektronik eşyalar satan yaklaşık 850 esnaf, durumdan oldukça mutsuz olduğunu ifade etti. Kundu Esnafları Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Kanmaz ise, pazarın yerini değiştireceklerini ve artık müşteri portföyünün İranlıların yanı sıra Avrupa ve yerli vatandaşlar olacağını söyledi.

“ALIM GÜÇLERİ DÜŞTÜ”

İran’da yaşanan devalüasyon sonrası kentteki İranlı turist sayısında ciddi azalmalar yaşandığına dikkat çeken Metin Kanmaz, buna rağmen iç piyasadaki hareketliliğin pazarı ayakta tuttuğunu söyledi. Pazara, İranlıların yanı sıra İngiliz ve Alman turistlerin de rağbet gösterdiğini aktaran Kanmaz, “İranlılar burada yılın her döneminde ama az ama çok oluyor. Bu sene maalesef İranlı kardeşlerimiz yok. Dolar çok yükseldi İran’da, para birimlerinin değeri düşünce alım güçleri düştü. Biz de ürünleri 3’te bir fiyatıma veriyoruz. Serisi bozulan ürünleri ellerinde kalmasın diye veriyoruz. İç piyasadaki kendi vatandaşlarımızın kaliteli malları ucuza almasından dolayı seviniyoruz, üzülüyoruz zarar ediyoruz. Bu pazar bizi zarar ettiriyor” dedi.

“MEYVE, SEBZE PAZARI YERİNDE YAPACAĞIZ”

Gelecek yıllarda pazarın yerini değiştireceklerini ifade eden Kanmaz, “Bundan sonraki yıllarda bu şekilde değil, meyve sebze pazarı yerinde festival halinde yapacağız. Bu ürünlerin dükkanımıza girişi 30-40 euro ama biz 10 liraya satıyoruz. Elbette herkesin ilgisini çekiyor, herkesi cezbediyor. Alman da bunu istiyor, İngiliz de bunu istiyor. Artık sadece İranlılara değil, genel çaplı 5 yıldızlı pazar adı altında düşünüyoruz. Bununla birlikte de festivalle birleştirip önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

“PAZAR AÇMAYI DAHİ DÜŞÜNMÜYORDUK”

Bölge esnafından Muhammet Bal ise, bu yıl istedikleri verimi alamadıklarını dile getirerek, “Aslında biz az İranlı turist olduğu için pazar açmayı da düşünmüyorduk. Bu sene istediğimiz randıman yok. 90-100 liraya aldığımız ürünleri, satamadığımızda elimizde kalınca 20-30 liradan veriyoruz. İranlılar zaten aşırı pazarlık yapıyor. 30 desen 10’a kadar pazarlık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Akdağ Kulübü yol haritasını belirledi
Alanya Akdağ Kayak İhtisas ve Spor Kulübü ilk toplantısını, yeni yönetim üyeleriyle, Elit Grup ile aynı...

Haberi Oku