Polis Ressam
Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mustafa Nar, yaptığı yağlı boya resimleri ile büyük beğeni kazanıyor. 19 yıllık polis memuru olan Nar, yaklaşık 30 yıldır resim yaptığını, bunu para kazanmak için değil görev yaptığı şehre ve ülkeye katkı olması amacıyla yaptığını söyledi.

10 Nisan Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 168. yıldönümü dolayısıyla Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) resim sergisi açan Mustafa Nar’ın eserleri ilgi çekti. Polislik görevinin yanında resme olan ilgisi ve yaptığı eserlerle insanların takdirini kazanan Mustafa Nar, ayrıca 'Şehrimizi Güzelleştiriyoruz' projesi kapsamında şehrin belli bölgelerinde resim yapıyor. Nar, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaptığını söyledi. Yaklaşık 30 yıldır resimle uğraştığını dile getiren Mustafa Nar, “Resim merakım ağabeyim Osman Nar’dan geliyor. Kendisi ressamdır. Bende ondan etkilendim. Çalıştığım illerde de ‘Çevremizi Tanıyalım’ projelerine destek oldum. Şehrin güzelleştirilmesi projelerinde görev aldım. Bundan önce görev yaptığım Şanlıurfa’da ‘Şehrimizin Güzelleştirilmesi’ projesinde görev yaptım. 30’a yakın trafo binasının resimlenmesi, birçok okulun dış duvarının ve kamu, kurum ve kuruluşlarının halka açık olan bölümlerinin resimlendirilmesini yaptık” dedi.

“İNSANLARA POLİSLERİN SANATSAL YÖNÜNÜ DE GÖSTERMEK İSTEDİM”

Polis Teşkilatı’nın 168. kuruluş yıldönümü münasebetiyle bu sergiyi açtığını ifade eden Nar, "Bu önemli günde halkımızın polisimizin bu yönünü, polisin sandıkları kadar sert, kaba olmadıklarını, daha sanatsal, daha farklı yönünün de olduğunu göstermek istedim. Onun için kendi çalışmalarımızı da halkımızla paylaşmak istedim” diye konuştu.

Çevresindekilerin söylemesi ile güzel resim çizdiğinin farkına vardığını belirten Nar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlkokul yıllarımda sınıfın neredeyse bütün resimlerini ben çiziyordum ama maalesef en düşük notu da ben alıyordum. Öğretmenimiz bunun farkına varmıştı ama bunu ben sonradan öğrendim. Resim öğretmenimle konuştuğumda ben arkadaşlarımın resimlerini çiziyorum diye bana düşük not verdiğini söyledi. Tabi o da tatlı bir hatıra olarak kaldı bende. İlk başlarda karakalem, suluboya çalışmaları derken ilerleyen yıllarda yağlı boya ile tanışma fırsatı bulduk. Daha sonra duvar resimleri yapmaya başladım. Polislikten önce böyle geçti ancak polis olduktan sonra da bu resim çizme merakı benden gitmedi. Yaklaşık 19 yıllık polisim ve bugüne kadar hiç ara vermeden resim çiziyorum.”

“EŞİMİN VE ÇOCUKLARIMIN BENİ AFFETMESİNİ DİLİYORUM”

Polislik görevinin yanında bu tür sanatsal yönüyle de çalıştığı şehre ve ülkeye hizmet vermekten dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunun altını çizen Nar, “Bu çalışmalarımı istirahatlı, boş vakitlerimde yapıyorum. Tabi eşim ve çocuklarım bu konuda şikayetçi. Boş zamanlarımda resimle meşgul olduğum için onlara zaman ayıramıyorum. Bu yüzden beni affetmelerini diliyorum. Yapacak bir şey yok. Hep çalışacağız, çalışmak zorundayız. Bugüne kadar açık alanda yaptığımız resimler 55 bin metrekare alanı buldu diyebilirim. Biraz belki abartılı gelecek ama gerçekten o kadar çizim yaptık ki dışarıda, bu söylediğim rakama ulaşmışızdır ortalama. 150’ye yakın tablom var. Genel olacak açık hava resimlerimiz daha fazla” şeklinde konuştu.

Bazı konularda aceleci ve hızlı olduğunu vurgulayan Nar, “Ancak elime fırçayı alıp resim başına oturduğum zaman sanki ben o değilim de farklı biri oluyorum. Çok sakin oluyorum. Birde resmi çizerken o anı yaşıyorum. Yani İstanbul Boğazı’nı çizerken sanki o boğazda martı seslerini, vapurun seslerini duyduğumu hissediyorum. Bu da beni psikolojik olarak rahat resim çizmeye itiyor” dedi.

Mustafa Nar’ın ağabeyi Osman Nar ise, kardeşinin küçüklükten beri resme merakı olduğunu belirterek, “Mustafa uzun zamandır resimle uğraşıyor. Bunu polis olduktan sonra da sürdürdü. Ama bugün resim sergisini gezdiğimde boynuzun kulağı geçer misali gerçekten de Mustafa bu konuda kendini çok geliştirmiş ve güzel eserler ortaya çıkarmış. Bu çalışmaları görünce mutlu oldum ve gurur duydum” diye konuştu.

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Jandarmadan açıkta tütün ve makaron satanlara...
Antalya’nın Aksu ilçesinde, açıkta sarmalık tütün ve boş makaron satan 2 kişiye idari para cezası...

Haberi Oku