Gündem:
68 İLİN STANT AÇTIĞI YÖREX'TE İLK GÜN İZDİHAMI
Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde “Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla bu yıl 6’ncısı düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı Yörex kapılarını Antalya Expo Center fuar alanında ziyaretçilere açtı. Bu yıl 68 ilden 388 katılımcının ürünlerini 158 stantta sergileyeceği fuara 150 bin ziyaretçi bekleniyor.

Açılışa TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MHP Antalya milletvekilleri Tarkan Akıllı, Ahmet Selim Yurdakul, Mehmet Günal, CHP Antalya milletvekilleri Devrim Kök, Çetin Osman Budak, CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve çok sayıda davetli katıldı.

“HEDEFİMİZ 81 İLİN KATILMASI”

Açılışta konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, fuarın her sene daha çok geliştiğini söyledi. Fuarın bir vizyon proje olduğunu da ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Anadolu’nun tüm renkleri görülebilir. Birlik ve beraberlik içerisinde burada katkı sağlamaktadırlar. Bu hem ekonomik hem de bir sosyal projedir. İlk başladığımızda 40 il vardı. Şu anda 68 il ve hedefimiz 81 ildir. Şehirlerimizin tanıtımı ve markalaşması açısından önemlidir. Bizim insanımız müteşebbis. O insanların emeklerini pazara ulaştırmak lazım" dedi.

“KAPTIRMADIĞIMIZ BİR BAKLAVAMIZ KALDI”

Konuşmasında ürünlerin tescillendirimesine de değinen Başkan Hisarcıklıoğlu, “Adamın bir peyniri var tüm dünyaya o peyniri ismiyle satıyor. Ama bizim her ilimizde kendi adını taşıyan bir çok peynirimiz var. Laleyi biz üretiyoruz ancak Hollanda sahip çıkmış, markalaştırmış satıyor. Laleden her yıl 1 milyar Euro kazanıyor. O nedenle yöresel ürünleri tescil ettirmeliyiz. Normal ürün 1 TL ise tescil edilen ürün minimum iki katıdır. Bu güne kadar kaptırmadığımız bir baklava kaldı. İnşallah incirde Avrupa’da tescil olacak. Daha fazla ürünümüzü tescil ediyor olmalıyız. Bizim birliğimizi beraberlilğimizi bozmaya çalışanlara bakmayın. Geride kalanlara bakarsak arabamız geride kalır ileriye bakacağız” diye konuştu.

“HALK FUARIMIZI SEMPATİK BULUYOR”

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise, fuarla birlikte geçmişten gelen birikimleri geleceğe aktarmaya çalıştıklarını söyledi. Fuara 150 binden fazla ziyaretçinin katılacağını öngördüklerini belirten Çandır, halkın Yörex’i çok sempatik bulduğunu belirterek şöyle konuştu: 
“Bir medeniyetlerin emanetini geleceğe aktarmaya çalışıyoruz. Fuarımızla ilgili gerçekten halkın en çok sevdiği en sempatik bulduğu fuardır. Türkiye’den aldığımız güçle 150 bin ziyaretçiden fazlasının olacağını düşünüyorum. Bir adımda bütün bölgeleri fuarda gezebileceğiz. Gördüğümüz bir kilim deseninde bir eserde tüm medeniyetleri görebileceğiz. Sempatik olduğu kadar ekonomik değeri de yüksek bir fuar.”

“EDİRNE’DEN HAKKARİ’YE ORTAK MİRASI SERGİLİYORUZ”

Fuarda sadece yöresel ürünlerin sergilenmediğini ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin, “Edirne’den Hakkari’ye ortak mirasımız sergileniyor. Eğer Yörex gibi kardeşliğimizi birliğimizi sağlasaydık bugün yaşanan sorunlar yaşanmazdı. Uluslararası siyaset ve ekonomide zor günler geçiriyoruz. Üretmek giderek zorlaşıyor. Yabancı markalara oranla yerli markalarımız geri kalmaktadır. Bu fuar yerli markalarımızın gelişmesi için önemlidir. Sistem üreticiyi toprağa yabancılaştırmaya başlamıştır. Ürettiğimiz ürünlere eskiden nimet diye bakardık ancak şimdi de sadece para olarak bakıyoruz” diye konuştu.

“ANTALYA DÜNYA SÜPER LİGİNDE TOP OYNUYOR”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de 6 yıl önce başlayan fuarın çok iyi noktalara geldiğini söyledi. Antalya’nın artık dünya süper liginde oynadığını belirten Türel, “Bizde bir tabir vardır bu iş tuttu deriz. 6 yıl önce yola çıkan bu yolculuk bugün çok iyi bir noktaya geldi. Antalya artık dünya süper liginde top oynuyor. G20, Expo 2016 organizasyonları bunun göstergesidir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdelenin kesilmesiyle açılış gerçekleştirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu fuar alanındaki bütün stantları gezerek ürünleri inceledi. Akşehir standını ziyaret eden Hisarcıklıoğlu’nu temsili Nasrettin Hoca karşıladı. Hisarcıklıoğlu burada kaftan giyip sarık takarak temsili oluşturulan “Burası dünyanın ortası” alanında hatıra fotoğrafı çektirdi.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Çocukken oynadığı oyuncak arabalarını buldu,...
Antalya’da müzik öğretmenliği yapan Gökhan Heparslan, altı yaşında oynadığı oyuncak arabalarını,...

Haberi Oku