Gündem:
Alanya'da Aytemiz faciası! Yüzlerce ölü var
Alanya sahilleri, Türkiye’deki en önemli caretta caretta merkezlerinden birini oluşturuyor. Dünyada nesli tehlike altındaki türlerden deniz kaplumbağası caretta carettaların yumurta bırakacakları alanların koruma altına alınarak en ufak bir ışıktan dahi arındırılması gerekiyor. Ancak şezlonglar ve gelişigüzel sahile yerleştirilen materyaller caretta carettaların yumurtlamalarını çoğu zaman engelliyor. Bunun yanı sıra vatandaşların bilinçsiz davranışları da carettaları tedirgin ederek denize dönmesine sebep oluyor. Son olarak Alanya’da meydana gelen olay hayvanseverlerin büyük üzüntüye uğrattı. 

"Koruyup kollamaya çalışıyorum" 

Yaklaşık 13 yıldır gönüllü olarak caretta carettaların korunmasına üstlenen Güldane Şahin, Alanya’da bozulan dere yatağı sonucu yüzlerce caretta carettanın henüz yumurtadan çıkamadan öldüğünü görüntüledi. 

“Çok üzgünüm” 

Alanya’nın Yeşilöz mahallesi sahilinde bulunan caretta carettalarla ilgilendiğini belirten caretta caretta gönüllüsü Şahin, karşılaştığı manzara karşında çok üzgün olduğunu aktardı. 

Şahin, "Bozulmuş olan yuvalarımızdan birisini daha açtık. İçerisinde görüldüğü gibi çok sayıda ölü yavrular ve bozulmuş yumurtalar var. Çok üzgünüm. Burası Yeşilöz Deresi'nin aktığı yer ama biliyorsunuz ki buradaki akaryakıt şirketinin deniz içinde dolum tesisi var. Bu dolum tesisinden 8 km’lik dereden geçen borularla depolama sistemine yakıt aktarıyorlar. Bu derenin ve denizin birleştiği yerde dalgalar oluştuğu için borular defalarca kırıldı. Bunun üzerine boruları sabitlemek için beton büzler koydular. Büzler ise derenin akışını değiştirdi. Derenin akışı değişince caretta carettaların yuvalarına zarar verdi. Ben çevre gönüllüsüyüm. Bu yuvalardan 9 tanesi yumurtalı şekildeydi. Bu 9 yumurtalı yuvamız, maalesef bir hafta boyunca dalgalardan dolayı su maruzuna kaldı. Hiçbir yuvayı kuramadık çünkü 7 gün boyunca dalgalar devam etti. Çok üzgünüm” dedi. 


banner111
Anahtar Kelimeler
CARETTE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner199

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

İşte 1 Haziran itibariyle uygulanacak yeni...

Haberi Oku