Gündem:
Alanya'nın ilk arabuluculuk merkezi açıldı
İş davaları, ticari davalar ve son olarak ta tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu hale getirilen arabuluculuk faaliyetinin standardının yükseltilmesi maksadı ile Türkiye genelinde yaklaşık 200 bağımsız arabuluculuk merkezi açıldı.

Ticari hayatın bir ihtiyacı olan bu merkezlerden ilki Alanya’da da faaliyetine başladı. Av.Sultan Kiraz Egüz, Av.Fatih Barcın, ve Av.Merve Hazal Karagöz tarafından kurulan Alanya’nın ilk Arabuluculuk Merkezi ve Ortaklığı olan Alanya Aktif Arabuluculuk Merkezi Atatürk Bulvarı Güven Lokantası üzerinde faaliyete geçti. Arabuluculuk süreciyle ilgili bilgi veren Fatih Barcın, ‘Arabuluculuk süreci, taraflar için daha az masraflı ve daha dostane çözümler getiren, uyuşmazlık çözümleri konusunda her iki tarafın da kazandığı bir süreç olarak ticari hayatta bir çok kolaylıklar sağlamakla birlikte, giderek yaygınlaşan uygulama alanı ile tarafların hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını da sağlamaktadır. Bu sebeplerle uyuşmazlıklarda da sık başvurulan bir çözüm yolu haline gelmiştir.
Arabuluculuğun asıl amacı mahkemelerdeki yığılmaların önüne geçilmesi ve arabulucuya başvuranlar arasında anlaşma zemini bulduklarında mahkemeye gitme zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır. Taraflar dava boyunca yapılacak tüm masraflardan kurtulmuş olacaklar, davalar yıllarca sürmeyecek, sorunun çözümü hakim veya hakem tarafından değil, sorunun esas sahipleri tarafından çözülecektir. Ayrıca tüm bu süreçte gizlilik esastır. Anlaşma sağlanmasa bile tarafların dava açma hakları devam etmektedir’ dedi. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Böcek'ten Yücel'e ziyaret

Haberi Oku