Gündem:
Alanya'nın tarihi camisi restore ediliyor
Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından kentin fethedilmesinin ardından 1231 yılında inşa ettirilen Süleymaniye Cami aslına uygun olarak yeniden restore ediliyor.

Alanya Fatihi Sultan Alaaddin Keykubat’ın kenti fethetmesinin ardından 1231 yılında yapılan sonrasında yıldırım düşmesi ile yıkılıp 16 y.y. yeniden yapılan Sultan Alaaddin, Süleymaniye veya Kale Camii olarak bilinen Alanya Kalesi Ehmedek bölgesinde ki cami yeniden restore ediliyor.

İHALE SONRASI YENİLENİYOR

Alanya’nın selatin Camisi olan Süleymaniye Camii dış cephesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon ihalesi sonrası yenileniyor. Pandemi nedeniyle geçen hafta kılınan Cuma namazında, cami imamının restorasyon nedeniyle 2,5 ay boyunca caminin kapalı kalacağının duyurulması sonrası çalışmalar başladı.

TADİLAT YAPILACAK

Cami ve sarnıç restorasyonunda dış cephede ki sıvalar sökülerek horasan harcı kullanılacak. Ayrıca caminin kubbe kısmında akustik için kullanılan toprak testi çevresinden sızan yağmur suyu için çatı kısmında bir tadilat yapılacak. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Müftü İlhan'dan Alanyalılara çağrı

Haberi Oku