Gündem:
Alanya'nın imar anayasası masaya yatırıldı
Alanya’nın bundan sonraki imar çalışmalarına ışık tutacak 1 / 25000’lik imar planı Alanya’da geniş katılımlı bir toplantıyla masaya yatırıldı. Alanya Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hüsamettin Elmas ve teknik ekibi, Belediye Meclis Üyeleri, eski belediye başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Toplantıda Şehir Plancısı Salih Sandal, görseller eşliğinde 2015 yılında başlattıkları çalışmada gelinen noktayı anlattı. İki yıllık süreçte Alanya’da bir imar bütünlüğü sağlamak için adeta şehrin imar durumunu gösteren bir röntgen çektiklerini belirten Sandal, 2014 yılında belde belediyelerinin kapanmasının ardından mevcut olan parçalı planları birleştirmek ve bütünlük sağlamak için bu planda bugüne kadar mevcut olan tüm veriler toplandı. Alanya’nın 2040 yılına kadarki ihtiyacına cevap verecek bir plan üzerinde çalışmalar başlatıldı. Bu süreçte Alanya’da geçmiş dönemde yaşanan sorunlar ve önümüzdeki süreçteki beklenti ve talepler için 48 ayrı kurum ve kuruluştan görüş alındı. Şimdi de vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınıyor. Bu plan onaylandıktan sonra alt planları uygulamak çok daha kolay olacak.“ dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ise, “Alanya’nın tamamını ilgilendiren, 1 / 25000’lik imar planının detayları hakkında alınan bilgilerin yanı sıra sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlarımızın da katkısı düzenlediğimiz bu toplantıyla alındı. Çok verimli bir toplantı oldu katılımcılara teşekkür ediyorum.“ dedi.

Alanya’nın 1 / 25000’lik imar planının Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık ayındaki meclis toplantısına getirilmesi amaçlanıyor. 

1 / 25000’lik bu plan şehrin anayasası anlamına geliyor. Turizm, tarım, ticaret, sanayi, koruma, ulaşım başta olmak üzere her şey bu planda şekillendirilecek. Bu planın mecliste onaylanmasının ardından uygulama ise ilgili belediyeler tarafından 1 / 5000 ve 1 / 1000’lik planlarla yapılacak.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Başkan Yücel öğrencilerin taleplerini unutmadı
Öğrencilere ve gençlere yönelik hizmetlere her zaman öncelik veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel,...

Haberi Oku