Gündem:
ANTBİRLİK'ten sarmaşık alarmı
ANTBİRLİK yönetimi, tarım ürünlerine zarar pembe sarmaşıkla mücadele için, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığıyla irtibata geçti. Özel olarak hazırlanan raporda, bitkinin öldürücü özelliği ve Türk tarımına olumsuz etkisi belirtildi. ANTBİRLİK Yönetim kurulu başkanı Mustafa Yavuz, “İstilacı sarmaşık, pamuk tarımı başta olmak üzere bölgemizdeki bütün tarımı tehdit ediyor. Zararlı bitki ile zirai mücadelenin dışında baş etmek imkansız. Bu nedenle işi ciddiye alıyoruz” dedi.

Yavuz, bitkiyi öldürecek zirai ilacın Türkiye'de satışının yapılmadığına dikkat çekerek, “Zirai mücadele yapılmadığı için maalesef yılladır bu bitki tarım arazilerimizi tamamen sarmış. Tehlike çok büyük. Hazırladığımız dosyada bitkinin tüm özelliklerini ve mücadele yöntemlerini ele aldık. Gereken yapılacak” diye konuştu.

ANTBİRLİK Genel Müdür Vekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi İmdat Keskin, bitkinin yaklaşık 20 yıl önce bölgede görülmeye başladığını ve her yıl artarak tarım arazilerini istila ettiğine dikkat çekerek, “Önlem alınmazsa Türkiye tarımı zarar görür. Bakanlık yetkililerimiz konuyu ciddi olarak inceliyor. Hep birlikte sonuç alacağız” diye konuştu.

İpomoea Triloba- L

İpomoea Triloba L., bitkisinin kökeni tropikal Amerika'dır. Son 60 yılda tropik ve subtropik iklimlerde yayılmış ve yayılmaya da devam etmekte. Bu bitki zararlı ot olarak ilk defa 1965 yılında kayıtlara geçti. Antalya'da bu bitki ilk kez 1998 yılında Serik-Çandır bölgesinde görülmüştür. İstilacı özelliği çok yüksek olan bu bitki, günümüzde 200 ile 225 bin dekar araziye yayılmıştır. Önlenemediği takdirde Antalya iklimine sahip Aydın, İzmir, Manisa, Çanakkale, Mersin, Adana ve Şanlıurfa illerine yayılacak.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner199

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Taksici aracında unutulan 49 bin 500 TL’yi...
Antalya’da bir taksi şoförü aracında unutulan 49 bin 500 TL’yi sahibine teslim etti.

Haberi Oku