Gündem:
BÖLGESEL KONFERANS ALANYA'DA YAPILDI
Alanya, uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Akdeniz Belediyeler Birliği bünyesinde düzenlenen “Belediyelerin Stratejik Planlamaları” konulu Doğu –Güney Avrupa Bölgesel Konferansı Türkler’de Alaiye Resort  Otel’de gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği hibe ödemeli projeler üzerinde çalışmaların hazırlandığı Belediyeler Arası Gelişim ve Stratejik Planlama Konferansı Alaiye Resort Otel’de Romanya ve Türk temsilciler katılımıyla yapıldı. Her iki ülkenin belediye, oda ve dernek yöneticilerinin katıldığı konferans Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan’da gerçekleştirilen buluşmaların devamı niteliğinde. Görüşmelerin amacı için ise belediyelerin kapasite gelişimini arttırma, stratejik planlama, ortak proje üretimi ve yönetim konularında ortak yol haritalarının belirlenmesi ve reform süreçleri hazırlama olduğu belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU: “PROJEYİ BİZ BAŞLATTIK, AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE DEVRETTİK”

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Danışmanı Hayri Çavuşoğlu, 10 yıl önce başlattıkları projede büyük mesafe kaydettiklerini söyledi. Öğrenci ve kültür başlıkları üzerinde belediyeler arasında önemli projelere imza attıklarını söyleyen Çavuşoğlu, Romanya başta olmak üzere Balkan halkını tanımaktan dolayı mutluluk duyduğunu, ortak değerlerin çok fazla olduğunu ve sadece Türkçe ve Romence’de bin ortak kelimenin yer aldığını vurguladı. Çavuşoğlu, kendilerinin başlattığı projenin Akdeniz Belediyeler Birliği bünyesinde devam ettirildiğini söyledi.

“HEDEFİMİZ TÜRK İŞADAMLARI”

Öncelikli amaçlarının Türk işadamlarını Romanya’ya götürerek yatırım yapmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Romanya Belediyeler Birliği Başkanı Florian Dudu ise; Alanyalı turizmci ve işadamlarının kendilerini her zaman önemle karşıladıklarını ifade etti.

“ALANYA’NIN ÜLKE EKONOMİSİNE 4 MİLYAR DOLAR KATKISI VAR”

Alanya tarihi hakkında bilgilendirme yaparak sözlerine başlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Alanya’nın 2014 verilerine göre 200 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip olduğunu söyledi. 17 bin yerleşik yabancının 35 bine yakın konutla Alanya’da ikamet ettiğini ve yatırım yaptığını dile getiren Başkan Yücel, 300 bine yakın nüfusun yaz döneminde 1 milyona yaklaştığını vurguladı. Başkan Yücel, “Alanya’nın ülke ekonomisine 4 milyar dolar katkısı var. Gazipaşa Havalimanının açılmasıyla şehir doğuya doğru kaymakta; cazibesini arttırıp, gözde bir yatırım merkezi olmaktadır” dedi.

YATIRIMLARLA KATLANARAK BÜYÜYECEĞİZ

Alanya’da turizm 12 aya yayılması ve çeşitliğin arttırılması için bir takım yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Yücel, “ Golf merkezleri, Akdağ projesi, kongre turizminin canlandırılması ve Alanya Kalesi’nin Unesco’ya girmesiyle Alanya katlanarak büyüyecektir.” dedi.

YÜCEL: “BÜYÜKŞEHİR YASASINI TASVİP ETMİYORUM, ETMEYECEĞİM”

Alanya’nın idari ve yönetim yapısıyla ilgili de bilgiler veren Belediye Başkanı Yücel, Büyükşehir Yasası ile Alanya merkezinden 56 kat daha büyük bir alana hizmet götürüyoruz. Sahili 70, denizden dağlara doğru 80 km olan çok dağınık bir bölgeye hizmet etmekteyiz. Biz Alanya merkezde verdiğimiz hizmeti aynı kalitede dağ köylerine de vermeye çalışıyoruz. Büyükşehir yasası kırsal bölgelerde faydalı olabilir ama bizim gibi gelişmiş ; nüfus olarak 17 ilden büyük, ekonomi olarak 44 ilden daha fazla geliri olan bir yerde büyükşehir yasası faydalı olamaz. Büyükşehir Yasası’na karşıyım, karşı olmaya da devam edeceğim.” dedi.

“AVRUPALI MAAŞIYLA YAŞAYABİLİR”

Alanya’nın engelli dostu şehir statüsünde olduğunu söyleyen Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Avrupa ülkelerinde emekli olan vatandaşların aldıkları maaşlarla Türkiye’de çok rahat bir şekilde yaşayabileceklerini ifade etti.

“HER YIL 4 MİLYON MİSAFİR”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Hızır Bozdoğan da Alanya’nın 80 kilometrelik sahilinin her metresinde rahatlıkla denize girilebileceğini belirterek şu bilgileri verdi: “Temiz denizlerimizin olduğunu ifade eden 68 mavi bayrağımız var. Yılda ortalama 4 milyon misafiriyle Alanya turizminin payı Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi içinde yüzde 10, Antalya içinde ise yüzde 31 oranındadır. 2015 yılında  yeni 7 tesiste  4 bin 254 yatak kapasitesi hizmete açıldı. Alanya, ülke toplam turizm gelirinin yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan, ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biridir.”

 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Zorunlu deprem sigortasında azami teminat artırıldı
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat...

Haberi Oku