Gündem:
ÇAVUŞOĞLU'NDAN AVRUPA'YA ÇAĞRI
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Alanyalı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa sınırına doğru hareket eden mültecilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Bu olağanüstü bir durum. Normal bir uygulama değil. İçişleri Bakanlığı, ilgili bakanlıklarımız, güvenlik güçlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Bu insanların vizesi var mı, diğer şartları yerine getiriyor mu getirmiyor mu diye bakılacak bir durum değil" dedi. AKP Genel Merkezi önünde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, mülteci sorununa ilişkin yaptığı açıklamada, "Kendi yaşadıkları şehirleri, ülkeleri terk ediyorlar. Bu insanların geleceği ne olacak?" diye sordu.

SURİYELİ ÇOCUKLARIN DURUMU

Türkiye'nin 5 senedir mültecilere en iyi şekilde ev sahipliği yaptığını belirten Çavuşoğlu, "Bütün haklarını veriyoruz. Fakat Türkiye'de 500 binden fazla eğitim çağında Suriyeli var. Biz bunların ancak 3'te 1'ine eğitim verebiliyoruz. Bu geri kalan 350 bin civarındaki gencin geleceği ne olacak? Tüm bu unsurlar, bu insanları göçe zorluyor. Bu kadar insan Akdeniz'in Ege'nin ortasında öldü. Bu insanlar bu riski nasıl göze alabiliyorlar? Denizin ortasına nasıl atıyorlar kendilerini? Bir gelecek için. İşte o gün bir çocuk, babasının elinden kaydı gitti. Denizde boğuldu ve cesedi kıyıya vurdu. Sonra dünya uyanmaya başladı. İlla uyanmak için bunu görmek mi lazım?" diye konuştu.

'SORUNU YERİNDE ÇÖZMEK GEREK'

Mülteci sorunu ve terör ile mücadele konularında yerinde müdahaleye dikkati çeken Çavuşoğlu, "Mültecilerle ve terörle ilgili bir olgu var. Siz gidip o terör örgütünü olduğu yerde yok etmezseniz, DAİŞ olduğu gibi, zamanla terör örgütü size gelir. Şimdi DAİŞ tüm dünyaya yayılmaya başladı. Göçmenler ve mülteciler için evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sorunlarını, yaşadığı ülkede çözmezseniz o insanlar size gelir. Batı'nın da şu anda karşılaştığı durum aynen budur. Bu sorunun çözümü için hep birlikte hareket etmemiz lazım. Terörle ilgili mücadelede de hep birlikte hareket edersek başarırız. Göçmen ve mültecilerin sorunlarını da duyarlılık gösterip çözmek istersek o insanlar evlerini terk etmek zorunda kalmaz. İnsan kaçakçılarının eline düşmez. İnşallah tüm dünya bundan ders alır" ifadelerini kullandı.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Başkan Yücel: Alanya’nın altın çağı...
Belediye Başkanı Yücel, pandemi dolayısıyla kötü geçen 2020 sezonunun ardından 2021 sezonunda normalleşme...

Haberi Oku