Gündem:
ÇİÇEK AÇAN ŞEHİR ÖDÜLÜ ANTALYA'YA GELDİ
Antalya, Kanada'da düzenlenen, 'Belediyeciliğin Oscar'ı olarak bilinen Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda 'Beş Çiçekli Altın Şehir' ödülünü kazandı.
Kanada merkezli bir sivil toplum örgütü olan Communities in Bloom tarafından ulusal ve uluslararası kategorilerde düzenlenen Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda, Antalya Valiliği himayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kaleiçi Hıdırlık Sokak Projesi ile Antalya şampiyon olmuştu. Ödülü Antalya’ya kazandıran ,Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, saat 17:45 sıralarında Antalya Havalimanına iniş yaptı. Protokolü CIP bölümünde coşkulu bir kalabalık karşıladı. Kalabalık, Vali Türker, Başkan Türel, Suiçmez ve BAğdatlıoğlu’nun boynuna çiçek çelenkleri taktı. Gördükleri coşku karşısında büyük mutluluk yaşayan heyet, kendilerine çiçek takdim eden minik çocuklarla da hatıra fotoğrafı çektirdi. Elinde ödülle kapıdan çıkan Türel’e bir grup Antalyaspor taraftarı tezahurat yaptı. Coşkulu karşılamanın ardından Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Türker, Başkan Türel, Suiçmez ve Bağdatlıoğlu, CIP bölümü önüne çiçekler içinde kurulan sahneye çıktı. Kalabalığı selamlayan heyet ardından bir selamlama konuşması yaptı.

Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, amaçlarının Antalya’nın daha yeşil ve daha yaşanılır için çalışmak olduğunu söyledi.

Çok büyük bir yarışmaya girdiklerini ve 6 kategoride 100 üzerinden 900 puanla dünya birincisi olduklarının altını çizen Bağdatlıoğlu, “Biz 5 yıl önce birlik olarak yarışmaya başvuru yapmıştık. Malasef kabul görmemişti. Ama Expo sayesinde, bir çok olaylarla Antalya imajıyla kabul gördük. İlk girdiğimizde Türkiye adına birinci olduk. Birlik ve beraberlik içinde Antalya’nın neler yapabileceğini gösterdik” diye konuştu.

Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, Antalya’nın büyük bir ödül kazandığını belirterek, “ Umarım sadece Antalya değil tüm iller tüm belediyeler çiçek açar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Expo’daki arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

“ANTALYA’YA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU GETİRDİK”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, ödülün Antalya’ya hayırlı olmasını dileyerek, kente yakışan bir ödül olduğunu vurguladı.
25 saatlik bir yolculuğunun ardından Antalya’ya geldiklerini aktaran Türel, “Antalya’mız 5 yıldızlı altın şehir oldu. Dünyanın bir çok ülkesinden onlarca şehir bir yarışma içinde bulunduğu ortamdan geliyoruz. Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Çek Cumhuriyeti gibi önemli ülkeleri bu yarışmada yarıştılar. Ama ipi Antalya göğüsledi. 5 yıldızlı Altın şehir ödülü ile Antalya’ya dünya şampiyonluğunu getirdik. Ödül Antalya halkına verilmiş bir ödüldür. Bu sadece bir şehircilik ödülü değil halkın katılımını da içeren bir ödül. Kaleiçi’nde yapmış olduğumuz çiçeklendirme çalışmaları kapsamında, oradaki esnafında katılımı sağlaması bu ödülde önemli bir etken oldu” ifadelerine yer verdi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ARADI”

Ödülü aldıktan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini aradığını hatırlatan Türel, “Şahsımız sizler adına, projeye emeği geçenler adına tebrik ettiler. Antalya’ya gösterdikleri ilgiden dolayı Cumhurbaşkanımıza bende teşekkür ettim. Bu ödül bir çok etkeni içinde barındırıyor. Expo’nun Antalya’da yapılacak olması önemli bir etken oldu. Expo projemizi 10 yıl önce iyi niyet mektubunu imzalayarak, verdiği talimatlarla hayata geçiren Cumhurbaşkanımızın da ödülde katkısı olduğu için, bende teşekkür ettim” dedi.

“DÜNYA ANTALYA’YI KONUŞMAYA DEVAM EDECEK”

Hedeflerinden birinin Antalya’yı küresel lider şehirlerden biri yapmak olduğunu vurgulayan Türel, “Kanada’dan önce Başbakanımız ile Amerika’daydık. Amerika Başkanı Barack Obama’nın başlattığı bir 20 şehri barındıran küresel bir programda Türkiye’yi temsil ettim. Antalya için hayallerimiz gerçek oluyor. Antalya tarihinde ilklere imza attık. Fransa’da önemli bir fuara katıldık. Şimdi başka bir birincilik aldık. ‘Antalya yeşil bir şehir olacak, çiçek açacak’ demiştik bu sözümüzde durduk. Dünya Antalya’yı konuşmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.

“ÖDÜL 8 KRİTERE GÖRE VERİLDİ”

Ödül hakkında bilgiler aktaran Türel, “ Bu ödül uluslar arası bir jüri tarafından değerlendirilerek, takdir ediliyor. Temmuz ayında jürinin iki önemli üyesi Antalya’ya geldi, gerekli incelemeleri yaptı. 8 kritere göre veriliyor ödül. Bunlar şehrin güzelliğinden başlıyor, çevreye duyarlılık, kültür mirasının korunması, şehrin ağaçlandırılması, yeşil alanlar, çim alanlar gibi bir çok kriteri inde barındırıyor. Kaleiçi’nde yaptığımız peyzaj çalışmalarında bunlar dikkate alındı. Antalya’nın alt yapı ve kanalizasyon sistemine tek tek bakıldı. Hem Expo 2016 Antalya Projesine bakıldı. Jüri, ‘Biz sizin için özel bir şey yapmak, hakederek ödülü aldınız” denildi. Antalya’nın kıymeti daha iyi ortaya çıkıyor.Antalya aslında altın bir şehir, sahip olduğumuz zenginliğin kıymetini maalasef her zaman bilmiyoruz. Bizim, altın projelerimizle Antalya taçlanıyor. Dünya artık Antalya’ya altın madalya veriyor. Bunu dünya görüyor, inşallah darısı görmeyenlerin başına” dedi.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Ödülün Antalya’nın geleceğinin de vizyonu olacağını kaydeden Türel,“ Gece gündüz çalışıyoruz. Başarı da ödülde bu koşturma sayesinde geliyor. “Çiçek Açan Şehirlerimiz’ projesi, Antalya Valiliği’nin, Expo 2016 Antalya Ajansı’nın, Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği’nin Sivil toplum örgütlerimizin birlikteliğinin ürünüdür. Hükümetimiz, Expo 2016 Antalya’ya büyük destek veriyor. Bu dönem için Antalya’ya fırsat dönemi demiştim. İşte bu ödül fırsat döneminin, birlik ve beraberliğinin önemini en güzel şekilde ortaya koydu. Ödül töreninde, o gün oğlumun doğum günüydü. Ben tabi ki görev gereği uzaktaydım. Bu ödülü onlara da ithaf ediyorum” şeklinde konuştu.

“ŞEHİR REKABETLERİ, BİNA VE DÖKÜLEN BETON İLE ÖLÇÜLMÜYOR”

Antalya Valisi Muammer Türker, artık sadece ülkelerin değil şehirlerin de yarıştığını söyledi.
Şehirlerinde rekabet içinde olduğu bir dünyada yaşadıklarının altını çizen Vali Türker, “Şehirlerin rekabetleri, döktükleri beton ve diktikleri bina ile ölçülmüyor. Artık o şehirde herkesin ihtiyacı neyse, sürdürülebilir kalkınma anlayışı içinde gelecek nesillere bırakabildikleri mirasla ölçülüyor. O şehirde insanların yönetime katılabildiği, sözünü yöneticilere ulaştırabildiği ölçüde şehirlerin rekabet gücü ve demokratik gelişme seviyesi ölçülebiliyor. Expo’ya ev sahipliği yapacak bir kentte, çiçekten tabiattan, çevreden bahseden projeye sonuna kadar destek verdik. Neticede bu ödülü Antalya’ya kazandırmış olduk” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Onursal Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, tarihi bir günü daha yaşadıklarını belirterek, Antalya’nın Dünya Çiçek Açan Şehirler’ yarışmasında, Beş Çiçekli Altın Şehir’ ödülünü aldığını aktardı.

“BU ÖDÜLÜ ALMAK KOLAY DEĞİL”

Uluslar arası alanda ödül almanın kolay olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, “ Dünyanın en önemli şehirlerinin, en kalkınmış şehirlerinin, tarihi ve kültürel zenginlikleri ön planda olan şehirlerin arasından ödül almak hiç kolay değil. Ama inanırsanız, bu yolda çalışırsanız, bu yolda herkesle işbirliği yaparsanız, başarırsınız. Antalya’ya hizmet ederken, şunları söyledik: “Yaşanabilir bir Antalya, herkesin mutlu olacağı Antalya, kalkınan sınıf atlayan Antalya, dünya markası Antalya’ olacak dedik. Antalya bugün diplomasinin merkezi oldu. Adı herkes tarafından bilinen bir şehir oldu. Nato toplantısı Antalya’da yapıldı. Kasım ayında G20 Zirvesi Antalya’da olacak. Biz Antalya’mızla gurur duyuyoruz. Bu ödülü küçümsemeyin. Bu yarışmada her yıl birinci olur ama her yıl birinciye altın madalya vermezler. Bronz ve gümüşte verilebilir. Antalya her anlamda bu ödülü hakederek almıştır” dedi.
banner111
Anahtar Kelimeler
çiçek Açan şehirler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Alanya Kaymakamlığı'ndan çocuklar için...

Haberi Oku