Gündem:
Demirci, Alanya'nın yeni nüfusunu yorumladı
Alanya Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Erkan Demirci, TÜİK'in açıkladığı Alanya nüfusunu değerlendiren bir yazı kaleme aldı. İşte Demirci'nin o yazısı:

TÜİK tarafından Alanya nüfusu 299.464 kişi olarak açıklandı.

Bu nüfusla Alanya tam 22 ili solladı.

Antalya’da ise merkez ilçeler olan Kepez ve Muratpaşa’dan sonra en büyük 3. İlçe olma özelliğini korudu.

Tam da il olma konusu yerel gündemdeyken Türk tarih araştırmacısı büyük üstat İbrahim Hakkı Konyalı’nın ALANYA TARİHİ TURİSTİK KILAVUZ adlı kitabı elime geçti.

Üstat tam 72 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu çökerken Alanya’nın Antalya’ya bağlanarak bağımsızlığını kaybettiğini ve Alanya’nın il olmasının tarihten gelen bir hak olduğunu söylüyor.

Ankara'dakilerin bu haklı talebi görmeleri ve duymaları dileğiyle 1946 basımlı kitabın ön sözünden bir kısmı aşağıda yayınlıyorum:

"Atatürk en büyük Türk hükümdarının şerefli adına nispet edilen bu şehri Cumhuriyet Türkiye’sinin kışlak bir başşehri haline getirmek için mütehassıs mimarlarla ve mühendislerle beraber Alaiyye’yi ziyaret etmişti. Siyasi bir zaruret onu burada fazla bırakmadı. Bu işin bir hakikat oluşunun şerefi onun büyük halefi milletin gözbebeği cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün başını haleliyecektir.

Yaradılış tarihi icablar Alanya’ya mümtaz ve müstesna bir durum temin etmiştir. Selçuklular zamanında Konya’nın kışlağı ve emir-üs-sevahillerin makarrı, Karaman Beylerinin merkezi idi. Osmanlılara geçtikten sonra da 78 yıl evveline kadar sancak ve liva merkezliğini muhafaza etti. Osmanlı İmparatorluğu çökerken Antalya’ya bağlanmak suretiyle bağımsızlığını kaybetti. MÜSAİT BİR SINIRLA İL HALİNE GETİRİLMESİ ONUN TARİHTEN ALDIĞI HAKTIR.

Büyük Millet Meclisinin bu hakkı yerine getirme kararını verdiği oturumunu tarih altın sayfasına yazacaktır.

Bundan sonra küçük Asya’nın ciğeri, başı olan Ankara’ya can damarı mesabesindeki bir demir yolu ile bağlanmalıdır." 
31.05.1946 
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya’da fırtına sonrası hayat normale...
Dün Alanya’yı etkisine alan şiddetli fırtına ağaçları kökledi, elektrik direklerini yıktı, denizde...

Haberi Oku