Gündem:
Dış hatlar yolcularına yeni yılda yeni vergi geliyor!

DHMİ tarafından yayınlanan 2019 yılı ücret tarifesine dış hat yolcu güvenliği adı altında yeni bir vergi eklendi. Havalimanı kategorisine bağlı olarak değişiklik gösteren yolcu servis tarifesine ek olarak getirilen yolcu güvenlik tarifesi ile yurt dışına çıkan her yolcudan 1 ila 3 Euro arasında vergi kesilecek. Yeni vergi 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Belirlenen bu yeni vergi, 1 Ocak'tan itibaren gerçekleştirilen bütün uçuşları kapsayacak.

HAVALİMANLARI NE KADAR OLACAK?

Yeni vergi düzenlemesi DHMİ tarafından işletilen tüm havalimanlarında uygulanacak. Buna bağlı olarak, yeni 'güvenlik vergisi' Adana, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Trabzon havalimanlarında dış hatlar yolcularına 3 Euro olarak uygulanacak.

Adıyaman, Ağrı, Merzifon, Balıkesir Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Giresun, Samsun Çarşamba, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa GAP, Şırnak,Tekirdağ Çorlu,Tokat,Uşak, Van ve yıl içinde dış hat trafiğine açılacak havalimanlarında bir euro olarak yansıtılacak.

Uygulamadan arama ve kurtarma ekipleri, doğal afetler veya insani yardım amaçlı yardım malzemesi taşıyan personel, afetzedeleri ve refakatçilerini taşıyan hava araçları yolcuları, resmi ziyaret yapan devlet başkanlarını taşıyan özel hava araçlarının yolcuları, Türkiye kamu kurum ve kuruluşlarına ait hava araçlarının yolcuları muaf tutulacak.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Yücel'den önemli Ankara mesajları

Haberi Oku