Gündem:
Mecliste gündem yeni belediye binası oldu
Grup sözcülerinin ardından söz alan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıseçilen Mevlüt Uysal'la ilgili konuştu. Başkan Yücel, "Bölgemizden çok değerli insanlar çıkıyor. Geçen hafta da Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına seçildi. Şahsım, meclisime ve bölge halkım adına önceden de kutlamıştım, bir kez de sizlerin huzurunda Uysal'ı bir kez daha kutluyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun." dedi.

"MUZ LİFİ ÜLKEMİZDE SES GETİRMEYE BAŞLADI"

Alanya'nın Uğrak Mahallesi'nde açılması hedeflenen muz lif fabrikası ile ilgili son gelişmeleri aktaran Başkan Yücel, "Geçtiğimiz eylül ayı içerisinde güzel organizasyonlara evsahipliği yaptık. Yıllardır süregelen triatlon organizasyonu vardı. Bu organizasyonu cumartesi gerçekleştirdik. Cumartesi akşam hem kozanın hem de muz lifinin önemini ve belediyemize ait olan patentini ve sesimizi duyurmak adına bu ülkenin tekstil sanayisine alternatif olarak bir şeyler üretmek adına bizlerin, sizlerin, müdürlüklerimizin gayretleriyle muz lifi ülkemizde ses getirmeye başladı. 2 meclis önce belediyemizde Uğrak Mahallesi'ne 16 bin metrekare alan üzerine yapılacak muz lifi fabrikası konusunu Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne havale etmiştik. Şimdi de görüyoruz ki, ne kadar güzel, anlamlı ve gelecek vaad eden bir proje. Cumartesi günü gerek ülke çapındaki ünlü kişilerin gerek bölgemize yatırımlarıyla yön verecek olan kişilerin bu organizasyona dahil olmasıyla çok güzel bir etkinlik oldu. Hala daha kalenin, bedestenin yerini yeni öğreneneler oldu. Buradan çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Ben bu organizasyonlarda emeği geçen personele, meclis üyelerine, katkı sağlayan sponsorlara çok teşekkür ederim." diye konuştu.

YÜCEL'DEN DAVET VAR

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel 10 Ekim'de Alanya'dan başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve 11 Ekim'de yapılacak olan teleferik açılışına meclis üyeleri ve tüm Alanya'ya davet etti. Başkan Yücel, "10 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, yine Alanya'dan başlayarak İstanbul'da noktalanacak. Şimdiden bu organizasyona tüm halkımızı davet ediyorum. Bir gün sonra da 11 Ekim'de hep birlikte teleferiğin açılış programını düzenleyeceğiz. Teleferiğin resmi açılışını gelecek hafta yapacağız" şeklinde konuştu.  

BAŞKAPTAN VE TOKTAŞ KREDİYE TEMKİNLİ YAKLAŞTI

Mecliste 25 milyon TL kredi çekilmesi için Yücel'e yetki verilmesi konusunda söz alan AK Parti'li Başkaptan, "Biz Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ilgili olan borçlanmada, altyapı yatırımı olduğu, hatta bunun geri dönüşümüyle alakalı zaman alsa bile, sosyal belediyecilik anlamında yenilenebilir enerjnin özendirilmesi için belediyelerin ve diğer kamu kurumlarının bu konuda öncülük etmesi gerektiği için biz buna evet oyu kullanmıştık. Belediye hizmet binasıyla ilgili olan kısmı için ise mevcut belediye hizmet binasının şu anda kapasitesinin belki yeterli değil. Sizin bununla ilgili bu binayı yıkacağınızı, onaylama meclisten geçtikten sonra da gazetelerde Alanya'ya kent meydanı geleceğiyle ilgili açıklamalarınız vardı. Alanya Belediye binasının yerinin yanlış olduğu, bu yatırımın şu anda gereksiz olduğu, ve bununla ilgili biraz daha zamana gerek duyulduğu için biz ret oyu kullanmıştık. Daha sonra tekrar İçişleri Bakanlığı'ndan yetki alınmasıyla ilgili biz çekimser oy kullanmıştık. Yalnız şu anda görüyoruz ki, galiba İller Bankası'yla alakalı üst yapıyla ilgili birtakım sıkıntılar oluştu. Yani kredi verilmemesiyle ilgili ve döndü dolaştı ve tekrar özel bankalardan veya kamu bankalarından nakit bulunmasıyla ilgili bir pozisyona geldi. Belediye hizmet binasının ihalesi yapıldı. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Keşke bu kredi çıktıktan, onaylandıktan sonra ihale yapılmış ve önümüzü daha net bir şekilde görüyor olabiliseydik. Biz daha önce bu projeyle ilgili yer yanlışlığını, bunun daha erken olduğunu, daha farklı ihtiyaçların karşılanmasını söylememize ve olumsuz oy kullanmamıza rağmen şu anda Alanya Belediyesi'nin önündeki bu tıkanıklığı açmak adına madem oradaki bir yatırım var, bu yatırım orada ne kadar yetişirse atıl kalacaktır. Alanya'nın önünün tıkanmaması ve belediye hizmetlerinin devam edebilmesi adına biz bu oylamada evet oyu kullanacağız ama bahsettiğim çekincelerin, daha öncesindeki şerhlerimiz ve birtakım söylemiş olduğumuz sıkıntılarımızın en azından bundan sonrai süreç içerisinde dikkate alınmasını rica ediyoruz" diye konuştu. 

Konuyla alakalı konuşan CHP Grup Sözcüsü Toktaş da, "Sanırım öncelikle 25 milyon değil, 10 milyon TL civarında bir miktar kullanmayı düşünüyorsunuz. Özel bankalardan kullanacağınız krediler yönünden 10 milyon TL'lik bir karar alsak, daha sonra İller Bankası'ndaki talebimiz devam etse. Bu şekilde bir dönüşüm yapmak imkanımız var mı? diye sordu.  

Başkan Yücel, "Şu anda inşaat başladı. Ben her zaman söylediğim gibi eleşirilere açık bir yönetim sergiledik. Bizim belediye sarayından önceki önceliğimiz kent meydanı. Biz her zaman için bu şehre bir vizyon katmak için uğraşıyoruz. Birlikte çalışmalarımız hep bu yönde. Bizim aciliyetimiz bu 20-25 milyon TL değil. Şehrin sosyal, kültürel hayatına bir şeyler katabilmek. Bunun için de bu meydana ihtiyacımız var. Bu meydanı yapabilmemiz için de bu belediye binasını eklerinin ve belediye hizmet alanı niteliğindeki yerlerimizi buradan acilen taşımamız gerekiyor. Benim her zaman için söylediğim buydu. Bunun arkasındayım. Belediye binası konusunda yerle ilgili her zaman eleştirilere açığız. Daha iyi bir yer varsa oraya yapalım diye ben de hepimiz de söyledik. Şu anda hizmet üretilebilirliği, ulaşımı açısından en ideal yer olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz bu projeyi hızlandırmak zorundayız. Gönül ister ki hiç kredi kullanmayalım. Ülkemizde gelir bütçelerinin nerdeyse yüzde 30-40'ı kredilerle yaşayan belediyeler var. 3,5 yıllık dönemimizde son 2 aya kadar hiçbir şekilde bir kuruş kredi almadık, kullanmadık. Geçmişe ait hem borçlarımızı hem de kredilerimizi ödedik. Yatırım yaparak büyüyen bir belediye haline geldik. Biz de bu borcun altından kalkacak bir güçteyiz. Şu anda buna ihtiyacımız var. Bu krediye Alanya Belediyesi'nin ihtiyacı olduğu için yetki istiyorum" dedi. 

Konuyla alakalı yapılan oylamada MHP ve AK Parti yeti verilmesini kabul etti. CHP grubu ise çekimser oy kullandı ve oy çokluğu ile kredi kabul edildi. 

SALI PAZARI SORUSU           

MEclis toplantısının son bölümü olan dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP'li Erkan Demirci, Salı Pazarı'nda sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Demirci'nin sorusuna Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula cevap verdi. Kula, "Salı Pazarı'nın kurulduğu yerde kapalı pazar alanı yapıyoruz. Hemen karşısında Alanya Pazarcılar Odası'nın olduğu kısma da sebze pazarını 2-3 aylık bir süreliğine taşıdık. Bölgede engelşi vatandaşlar var. Bununla ilgili gerekli talimatı verdik. Araçların giriş çıkışlarıyla ilgili her türlü yardımda bulunacağız" diye cevap verdi.     

İkiliden sonra söz alan Başkan Yücel, "Güzel yatırımlar yaptırıyoruz. Verdiğiniz destekten dolayı Allah razı olsun. Türkiye'de her zaman bağıra bağıra söylüyorum, GES'e başladığımız zaman bunun en iyisini yapacağız demiştik. Ülkemizdeki en geniş kapsamlı, büyük ve kamu kurum kuruluşları içerisinde en büyük projeyi yaptık. Geçen gün de meyvelerini almaya başladık. İlk faturası kesildi. 41 günlük tekabülümüz süresince 356 bin TL'lik bir gelir elde ettik. Yaptığımız işlerin ne kadar sağlıklı olduğunu görüyorsunuz. Geçen pazartesinden bu yana kurduğumuz asfalt şantiyesi de hizmete girdi. Şu anda Avrupa standartlarında en kaliteki asfal şantiyelerinden birisi oldu. Bir saatte 178 ton asfalt üretimi yapılıyor. Daha önce en fazla üretim 50-60 tondu.  Buna benzer birçok yatırımların önünü açıyoruz" ifadelerini kullandı.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Askerden ablasına kına gecesi sürprizi
Antalya’da bir asker ablasına kına gecesinde çifte mutluluk yaşattı. Daha önce ablasına izin alamadığı...

Haberi Oku