Gündem:
Oda başkanları kararı nasıl karşıladı
Dövizle alım satım, kira sözleşmesi yapılmayacağı yolundaki kararın Resma gazetede yayımlanmasının ardından Alanyalı esnaf rahat bir nefes aldı.
Alanyalı esnafın uzun zamandır beklediği kararın tarihi bir karar olduğunu söyleyen oda başkanları, 
geçmiş anlaşmaların da 30 gün içerisinde TL’ye döndürüleceğini belirttiler. 

ANLAŞMALARDAKİ BEDELLER TÜRK LİRASI'NA ÇEVRİLECEK
Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

"ESNAF RAHAT BİR NEFES ALDI"

Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdeyi kendilerine verdiğini dile getiren Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Özellikle bizi çok mutlu eden bir karar oldu. Biz döviz üzerinden yapılan anlaşmalardan büyük zorluklar çektik. Ancak artık kira anlaşmaları TL üzerinden yapılacak. Daha önce yapılmış olanlar ise 30 Gün içerisinde TL’ye dönüştürülecek. İlçemiz için tarihi bir karar” Dedi. 

ETİKET UYGULAMASINI DA İSTİYORUZ”

Bakkallar Odası Başkanı Yenialp, döviz kararı ile birlikte etiket uygulamasını da istediklerini dile getirdi. Yenialp, “Biz marketlerdeki ürünlerde yerli malı ise farklı bir sembol kullanılması taraftarıyız. Aldığımız ürünün nerenin malı olduğunu bilmemiz iyi olur” Diye konuştu. 

“KARAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci de değerlendirdi. Değirmenci, “Benim üyelerimin içerisinde de kira anlaşmalarını dövizle yapmış olanlar vardı. Bu artış onları büyük sıkıntıya sokmuştu. Alınan bu karar ilçemiz için büyük önem taşıyor. TL’nin değerinin artması da sağlanmış olacak. Biz karardan memnunuz” İfadelerini kullandı. 

‘KÖKTEN ÇÖZÜM GELDİ’

Esnaf Odası Başkanı Nuri Demir’de kararın son derece olumlu olduğunu belirterek, “Uzun zamandır esnafımızı zor durumda bırakan dövizle kira sorununun bir çözüme kavuşmasını istiyorduk. Daha önceki açıklamalarımızda iş yeri sahiplerine de kolaylık sağlanması yönünde çağrımız olmuştu. Ancak hükümet dolar  ve Euro da yaşanan artışın ardından dövizle kira ödeme sorununa kökten çözüm sağladı. Ben başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a esnafımız adına teşekkür ederim” dedi. 

‘KARAR BİR ANDA GELDİ"

Alanya Turistik işletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili ise “Karar bir anda geldi. Bakanlık ile görüşmelerimiz sürüyor. Karar olumlu ancak kapsamlarını net şekilde anlamamız gerek. Biz anlaşmalarımızı döviz ile yapıyoruz. Seyahat acentesinin merkezi yurt dışında ise sanıyorum sorun olmayacak ancak yurt dışındaki tur operatörlerinin buradaki partnerleri ile yapılacak anlaşmalarda durum nasıl olacak biz de henüz bilmiyoruz. Konuyla ilgili kararın detaylı incelemesinin ardından konuyu değerlendirebiliriz” dedi. 
banner111
Anahtar Kelimeler
DÖVİZKira

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner199

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya'daki kamu çalışanları dikkat!...

Haberi Oku