Gündem:
Sağlık Bakanlığından 81 ilde eş zamanlı yürüyüş
Çocukluk çağı obezitesine dikkat çekilen etkinlikle, yüzlerce öğrencinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan etkinlikte, geleneksel sokak oyunları, basket potası, okçuluk, eskrim, egzersiz istasyonları, aşamalı yarış parkuru ve tırmanma duvarı gibi çocukların hem eğleneceği hem de hareketli yaşama teşvik edildiği parkurlar yer aldı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe burada gerçekleştirdiği konuşmada, toplumda fiziksel aktivitenin eksikliğine dikkat çekerek hareketsiz yaşamın obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların artmasına neden olduğunu belirtti.

Meşe, Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde obezitenin yaklaşık yüzde 32 olarak belirlendiğini söyleyerek, “Geleceğimizin teminatı ve yarınlarımızın umudu çocuklarımız üzerine yaptığımız Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması verilerine göre 2. Sınıf öğrencilerinin her dördünden birinin, ortaokul seviyesinde her 3 öğrenciden birinin, lise seviyesinde ise her 5 öğrenciden birinin, fazla kilolu veya obez olduğu görülmüştür” diye konuştu.

Toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Meşe, “Bu hedeflerimize ulaşmak için 2019-2023 yıllarını içeren bir eylem planı hazırladık. Ayrıca Bakanlık olarak Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi ile ilgili de Beş Yıllık Eylem Planı hazırladık. Bu eylem planıyla obezite ile etkin şekilde mücadele etmek ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltılmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.


banner111
Anahtar Kelimeler
Yürüyüş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner199

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

'Alanya savaşta bile böyle bir Haziran...

Haberi Oku