Gündem:
Şahin'den Alanya'ya arka arkaya müjdeler
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi Zafer Sönmez tarafından düzenlenen yemekte oda başkanı Mehmet Şahin üyelerle bir araya geldi. Haydar Usta Ocakbaşı Restoran'daki yemeğe Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan, İŞ-KUR Alanya Müdürü Selami Harman da katıldılar. Yemekte bir konulma yapan ev sahibi Sönmez, "Burada her meslek dalında dostlarım yer alıyor. Hepimizin ortak paydası başkanımız Şahin. Yaklaşan ALTSO seçimlerinde ben ve dostlarım başkanımızın arkasındayız. Kendisi 4 yıldır yaptığı kalkınma, üye odaklı ve şehrin sorunlarına yönelik projelerle Alanya'ya çok önemli hizmetlerde bulundu. Ben de kendisine bu yemek vesilesiyle bir nevi teşekkür etmek istedim. İnşallah Rabbim, Şahin'in emeklerini boşa çıkarmayacak. Bir kez daha Şahin'e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum" dedi.

 "YÜZDE 1'DE OLSA KATKISI VAR" 

Başkan Şahin de, "Sönmez'e böyle bir organizasyonda bir araya gelmemizi sağladığı için teşekkür ediyorum. 2013'te sizler bize teveccüh gösterdiniz. Biz de sizlerin teveccühünü, güvenini ve itibarını sarsmamak için elimizden geleni yaptık. Gerçekten Alanya'nın gerek kalkınması için gerek sosyal projeler gerekse üye odaklı projeler olarak bunları 3'e ayırdık. Maalesef 2015'de Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, 2016'da Suriye sınırında düşen uçak Alanya'nın üzerine düştü. Ama biz bu süreçte, 'Ne yapalım? Türkiye'de ve dünyada  kriz var. Belki dünya haritası değişecek' demedik. Hemen harekete geçti. Başta Rusya'da Türkiye hakkında çok kara propaganda yapılıyordu. Buradaki Ruslar da ülkelerindeki televizyonları izleyebildiği için ciddi sıkıntı gözlemliyordu. Onları evlerinden davet etmek suretiyle bir kahvaltı organize ettik. ALTSO olarak bine takın yabancı sermayeli şirketimiz var. Bunun 176 tanesi Rus sermayeli şirket. Bunları kahvaltıya davet ettik. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu da davet etmek suretiyle gerek yabancı sermayeli gerekse Alanya'da gayrimenkul edinenlerle kahvaltıda buluştuk. Bakan Çavuşoğlu da yoğun gündemine rağmen kahvaltıda bize eşlik etti. Dünyaya Alanya'dan birlik beraberlik mesajları verdik. Çünkü bütün dünyanın gözü Alanya'nın üzerindeydi. Bunu turizmdeki rakip ülkeler avantaj olarak gördü. Kara propaganda yaptılar. Alanya'yı Suriye sınırı gibi göstermeye çalıştılar. Bu doğrultuda bine yakın yabancı sermayeli şirketlei toplantıya davet ettik. Kahvaltılı istişare toplantısı adı altında onlardan destek istedim. Onlardan Alanya'da yaşadıklarını anlatmalarını istedik. Bunun yüzde 1 de olsa katkısı olduğuna inanıyorum.  

'BAŞKANLARDAN SÖZ ALDIK' 

Yerel yönetimlere gittik. Gerek Alanya Belediyesi'ne gerekse Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gittik. Oda başkanlarına diğer sivil toplum örgütlerinden destek istedik. Temizlik, eğlence vergisinden tutun tablela, reklam vergisine, imarla ilgili harçlara kadar indirimler istedik. Belediye başkanlarından söz aldık. Alanya'da o kadar çok çalışmalar yaptık. Alanya'da lokomotifimiz turizm, tarım ve inşaat, emlak olmak üzere 3'e ayrılıyor. Bunların üçüyle ilgili ayrı çalışmalar yaptık. Bunlardan birisi hal projesi. Daha Serik, Gazipaşa projeye başlayamadı. İnşallah 2018'in ortalarında biz sonlandıracağız. ALTSO oalrak biz üstlendik. Korkmadık, bunu başaramayız demedik.  

'23 İŞ GEZİSİ DÜZENLEDİK' 

Tanıtımla ilgili bu 4 yıl içinde üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Maalesef Alanya'da bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı hakimdi. Biz bunu kabul etmedik. Küçük olsun benim olsun diyenlerle mücadele ettik. Yöneticiler olarak bana dokunmayan yılan bin yaşasın demedik. Alanya için ne yapılması gerekirse bunlarla ilgili girişimlerimizi yaptık. Alanya küçük masalarda tanıtılıyordu. 30 yıl sonra ITB Berlin, Moskova MITT, SIAL Gıda Fuarı'nda standlar açtık.  Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ufkunun açılması içi iş gezileri düzenledik. 23 iş gezisi düzenledik. Ankara İrtibat Ofisi gümbür gümbür çalışıyor. Şu ana kadar 5 bin 300 üyemize hizmet vermişiz. Alanya'nın evi gibi çalışıyor. Gerek devlet kurumları gerekse sivil toplum örgütleri arasında Alanya'ya  köprü oldu. Çalışmalarımıza inşallah devam edeceğiz. 
'YAT LİMANI VE İSKELE DEĞİŞECEK' 

İskelenin değişimi konusu önemliydi. Yapabilir misiniz dediler. Sizden aldığım güçle iskele değişmeli dedim. İskeledeki yatların Akan'a gitmesi, yat limanındaki o güzel yatların da iskelesine gelmesiydi. Gazeteciler bu konuyu Bakan Çavuşoğlu'na sordu. Bakan Çavuşoğlu talimatını verdi. İskele değişecek inşallah. Yat limanı ile iskeleyi değiştireceğiz. Oradaki yatlar buraya gelecek. Burada yolcu taşıyan tekneler inşallah Akan'a gidecek. Alanya'nın imajına da ciddi anlamda katkı olacağını düşünüyorum.  

'BU AY MYO'YU AÇACAĞIZ' 

Önümüzdeki süreçte yapmamız gerekenler var. Hepsini biliyoruz. Yoş haritamız hazır. Sanayi projemiz devam ediyor. Hal projesini takip ediyoruz. Turizm Meslek Yüksekokulu'nu (MYO) bitirdik ama bir yıldır hizmette, açılışını yapmadık. İnşallah bu ay Bakan Çavuşoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve sizlerle birlikte açılışını yapacağız. Bakın MYO'yu Alanya'ya yeni kurduk. Karabük'e 1992'de kurulmuş. Burada liseyi bitirmiş meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler Karabük'te okumuş. Alanya'ya yaptuk. Olmayan paramızla yaptık. Odamızda 2 milyon TL'miz yoktu. 5 milyon TL'lik okulu yaptık. Alanya dayanışmasıyla sizlerden destek alarak yaptık. Devlet büyüklerinden destek aldık. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan destek aldık. Çünkü ara eleman Alanya'nun en önemli sorunlarından birisiydi. İnşallah hem meslek sahibi olmak isteyen öğrencilerimizi MYO'da hem meslek sahibi yapacağız hem de Alanya'ya ara eleman kazandıracağız.  
'ALANYA'YA MARKA OTELLER GETİRECEĞİZ' 

Antalya'da G-20 Zirvesi yapıldı. Niye Alanya'da yapılmadı biliyor musunuz? Bakan Çavuşoğlu bunu çok istemişti. Bunu organize eden Çavuşoğlu idi. Alanya'da altyapı eksikliğinden dolayı. Bu altyapı eksikliklerimizi de inşallah belediye başkanınızla, kaymakamımızla diğer sivil toplum örgütlerimizle birlikte çalışarak Bakan Çavuşoğlu'nun önderliğinde gidereceğiz. Alanya'ya marka oteller getireceğiz. Hilton, Shraton, Rixos gibi. Onları Alanya'ya getirmek için her zaman olduğu gibi ticaret ve sanayi odası başkanı, yönetimi olarak sizlerden aldığımız güçle çalışacağız. Eksiklerimizi tamamlayacağız.  'AKDAĞ'DA SON AŞAMAYA GELDİK' Akdağ Kayak Merkezi'ni açacağız. Son aşamaya geldik. Turizm teşvik alanına alındı. Alan belirlendi. Şu anda dosya valilikte. Yakınen takip ediyorum. Plan çalışmaları yapıyorlar. Akdağ Kayak Merkezi'ni büyüttük. Maalesef 2001'de yapışan proje takip edilmediği için zamanaşımına uğramış ve hemen bunu güncelledik.  
'TURİST PROFİLİNİ YÜKSELTECEĞİZ'  

Emişbeleni'nde bir golf merkezi ihaleye açılmıştı. İhaleye giren olmadı. Bu defa hazırlıklarını yapıyoruz. Bakan Çavuşoğlu önderliğinde bir golf kulubü kuracağız. Sizlerin de içinde olmak isteyen olursa o ihaleyi alıp uzman bit firmaya vereceğiz. Çünkü hedefimiz  Alanya sadece turist getirmek değil, turist profilini de yükseltmek. Bu düsturla yola çıktık ve yola devam edeceğiz" diye konuştu.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya'nın beklediği festival 25 Haziran'da
Alanya Belediyesi’nin bu yıl 18. kez düzenleyeceği, sanat ve eğlenceyle dolu geçecek Turizm ve Sanat Festivali...

Haberi Oku