Gündem:
Selçuklular'ın çarşısı gün yüzüne çıkıyor
 Alanya Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Osman Eravşar, "Kale'deki bu çarşı Selçuklu'dan günümüze kadar gelen Anadolu'daki tek çarşı olabilir." dedi.
Alanya'nın tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlatan Eravşar, yapılan kazı çalışmalarında mezarlık olan alanın, Selçuklular döneminde çarşı olarak kullanıldığı bulgularına ulaşıldığını açıkladı.
Kazı çalışmaları sırasında Kanuni döneminde Alanya surlarında sağlamlaştırmalar yapıldığını belirlediklerini anlatan Eravşar, "O esnada da Alanya Kalesi Yarımadası'nda da bir cami (Süleymaniye Camisi) inşa ediliyor. Aslında bu cami Selçuklu mescidi üzerine inşa edildi ve Selçuklu dönemi mescidinin mimari parçaları kullanılmış." dedi.
Kale'deki çarşının Selcuklu dönemine kadar uzanan bir çarşı olduğuna dikkat çeken Eravşar, bu dönemde de çarşının geliştirildiğini düşündüklerini kaydetti.
Kazı sırasında, buradaki hayatın çok daha eskiye gittiğine dair veriler de elde ettiklerini belirten Eravşar, bölgedeki yerleşmenin milattan önce 330'da başladığını ve kesintisiz devam eden bir yerleşmenin olduğunu bildirdi.

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Yücel'den önemli Ankara mesajları

Haberi Oku