Gündem:
Ücretsiz nar suyu

 Muratpaşa Belediyesi, nar üreticisine destek olmak için ‘ücretsiz nar suyu’ projesi başlattı. İlk etapta 100 ton nar alımı yapan Muratpaşa Belediyesi, tarihi Üç Kapılar’da Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer ve Kaleiçi muhtarlarının da katılımıyla kent sakinlerine ve Kaleiçi’ni gezmeyen gelen turistlere nar suyu ikram etti.

Üreticiye destek
Çiftçinin ürünlerine sahip çıkma çağrısı yapan Başkan Uysal, “Hem narımıza, portakalımıza, kızılcığımıza sahip çıkalım hem de çocuklarımıza sağlıklı gıda, sağlıklı besin, sağlıklı meyve suyu sunmuş olalım” dedi. Bu yıl nar üreticisinin piyasada istediği fiyata ulaşamadığını kaydeden Başkan Uysal, “Şuan 100 ton alım yapma kararı aldık. Bu hem çiftçimize destek hem de bütün komşularımıza, anne babalarımıza, bütün çocuklarımıza kendi meyvelerimizin suyunu tüketelim çağrısıdır” diye konuştu.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise narın piyasada kilogram fiyatının 20 ila 60 kuruş arasında değiştiğini belirterek, “Bu fiyatlar üretim maliyetini bile karşılamaktan çok uzak. Durumu Başkanımız Ümit Uysal’a ilettiğimizde, anında karar aldı, talimat verdi, ‘Ben’ dedi ‘Muratpaşa’nın belirli köşelerine nar sıkma makineleri koyarak çiftçimize bir katkı yapmak istiyorum.’ Bundan güzel bir şey olabilir mi” diye konuştu.

Muratpaşa öncü oldu

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer ise Muratpaşa Belediyesi’nin ücretsiz nar suyu dağıtma projesiyle üreticinin alınterine sahip çıktığını söyledi. Türkiye’de izlenen yanlış tarım politikalardan dolayı ülkede üretilen birçok meyve ve sebzenin hak ettiği değeri bulamadığını belirten Tuncer, “Bütün şehir yasasıyla yerel yönetimlere üreticileri desteklemek, üretimden gelen sıkıntıların çözümüne katkı sağlamak gibi çeşitli yetkiler verilmiştir. Belediye Başkanımız Ümit Uysal, aslında büyükşehir belediyelerinden beklediğimiz bir tutum için çok önemli bir başlangıç yapmıştır. “Gelecekte bunlar çok daha genişletilerek zamanla yapılacak alımlarla piyasadaki müdahale kuruluşların eksikliği giderilerek üreticinin alın terinin karşılanabilecektir.”

banner111
Anahtar Kelimeler
Nar Suyu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Tabelalara çirkin saldırı
Konaklı'ya Alanya Belediyesi tarafından yaptırılan tabelalara saldırı oldu.

Haberi Oku