Gündem:
Yerli muzun zorlu maratonu başladı

 Anamur ve Alanya ile birlikte, Türkiye'de muzun üretildiği 3 ilçeden bir tanesi olan Gazipaşa ilçesinde yıllık yaklaşık 50 bin ton muz üretiliyor. Zeytinada mahallesi en zorlu koşullarda muz üretimi yapan yerlerin başında geliyor. Denize paralel uzanan sarp ve dik arazilerde üretilen muz, her ne kadar pazardan kolaylıkla alınabilse de üretimi pek o kadar kolay olmuyor. Dikilen fidenin bir yıl süren ve küçük bir çocuğu aratmayan bakımının ardından, iklim koşulları el verirse ve muz ağacı halen hayatta kalırsa, üretici muz hasadı yapabiliyor. Muzun hasadı ise sanıldığı kadar kolay olmuyor. Engebeli arazide kesim olgunluğuna ulaşan muz dalları önce kesiliyor. Kesildikten sonra ağırlığı 20 ila 40 kilo arasında değişen muz dalları arazi biraz olsun düzlükse omuzlarda nakliye alanına taşınıyor. Zeytinada mahallesinde muz üretimi yapanların yüzde 40'ı ne yazık ki bu kadar şanslı değil. Dağ keçisinin bile zorlanacağı alanlarda üretim yapan çiftçiler, kestikleri muzları taşımak için teleferik yöntemi kullanıyor. Kesilen muz dalları üçer beşer teleferiğe yüklenerek yukarıya taşınıyor ve araçlara alınıyor. 

Zeytinadalı muz üreticisi Eyüp Çabuk, hasat zamanının geldiğini ve 150 metre aşağıdaki bahçeden muzu sofralara ulaştırabilmek için teleferik kullanmak zorunda olduklarını belirtti. Çabuk, "Hasat zamanı başladı. 150 metre aşağıda bahçemiz var. Orada kesip belli noktalara bırakıp daha sonra teleferikle yukarıya çekiyoruz. Oradan da aracımıza atıp sarartma tesisine götürüyoruz. Pazardan 1 kilo muz kolaylıkla alınıyor ama oralara kolay gelmiyor. Bakım zamanı işçi bulamıyorsunuz. Yevmiye ile adam tutsan kazandığını oraya veriyorsun. Eskiden bu iş yük hayvanları ile yapılıyordu. Şimdi elektrik olan yerlerde ray sistemi kuruldu. Elektrik olmayan yerlerde ise jeneratör desteğiyle teleferik yapıldı. Bölgenin yüzde 40'ı teleferik kullanıyor. Bu oranın daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum" dedi.
Üreticinin zorlu şartlar altında üretim yaptığına da değinen Çabuk, "Yüzde 80 eğimli arazilerde üretim yaparak devlete katkıda bulunuyor, kendimize de gelir kapısı oluşturuyoruz. Doğa ve iklim koşulları ile zaten mücadele ediyoruz. Bunun yanında bölgede önemli bir su sorunu var. İki yıldır ciddi bir kuraklık var. Buna rağmen bizler mücadeleyi bırakmadık. Tankerlerle su çekerek üretimimize devam ediyoruz. Anamur'dan Kıbrık'a su götürerek oradaki kardeşlerimizi sevindirdiler. Bizler de buna mutlu olduk. Devletimizin bize de su konusunda bize destek olmasını istiyoruz" diye konuştu.
Zeytinada'da muz üretimi yapan İsmet Çabuk, mahalle halkının tek geçim kaynağının muz olduğunu söyledi. Mahalle olarak zor şartlar altında Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sunduklarını belirten Çabuk, yaşadıkları sıkıntıların çözümü noktasında devlet yetkililerinin kendilerine destek olmalarını istedi. Sarp arazide yaptıkları üretimi, destek olması halinde iki katına çıkarabileceklerini söyleyen Çabuk, "Yaşadığımız en büyük sorun su sorunu. Su olmadığı için kazancımızın dörtte üçü maliyete gidiyor. Zorlu şartlar nedeniyle köyün gençleri bu işi yapmak istemiyor. Bu nedenle dışarıya çalışmaya gidiyorlar. Yetkililerin bu konuda bizlere yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.
Bir diğer muz üreticisi İbrahim Baysal ise Türkiye'nin başka bir yerinde böylesi zorlu şartlarda üretim yapan başka bir üretici bulunmadığını dile getirerek şunları söyledi: 

"Gördüğünüz gibi bu yamaçlarda üreticiler ürününü teleferik ve raylı sistemler vasıtasıyla yukarıya çıkarabiliyor. Sulama suyunu tankerlerle getirip muzlara veriyoruz. Girdi maliyetleri çok yüksek. Bunun yanında tamamen organik yetişen bu ürün, her türlü doğa olayına maruz kalıyor. Her yıl yüzlerce ağacımız fırtına ve dolu nedeniyle devrilip kuruyor. Bu şartlar altında devlet ekonomisine katkıda bulunan üreticilerimize yetkililerin de yardımcı olmasını bekliyoruz."

banner111
Anahtar Kelimeler
Muz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Tabelalara çirkin saldırı
Konaklı'ya Alanya Belediyesi tarafından yaptırılan tabelalara saldırı oldu.

Haberi Oku