Gündem:
Yörük gelini sergisi açıldı

 “Duvaktaki Bereket Yörük Gelini” isimli sergi Antalya, Kumluca ve Expo 2016’dan sonra şimdi de Alanya’da. Yörük ve gelin kültürünün anlatıldığı Duvaktaki Bereket Yörük Gelini sergisi, Alanya Belediyesi ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) ortaklığında Alanya’ya getirildi. Serginin açılışını Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen ve Antalya Kadın Müzesi’nin kurucularından ve ATAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege yaptı. 

BAŞKAN YÜCEL: “YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN ALANYA’DA TANITILMASI MUTLULUK VERİCİ”

Duvaktaki Bereket Yörük Gelini isimli serginin açılışında konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’da yörük kültürünün hala yaşatıldığını vurgularken şunları söyledi; “Alanya yörük kültürüyle yoğrulmuş bir bölge. Yörük kültüründe kadınların yeri ayrıdır. Kadının çok önemli olduğu bir anlayışı savunan bu kültürün Alanya’mızda tanıtılması mutluluk verici bir hadisedir. Bu serginin Alanya’ya getirilmesinde ve burada hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

“DUVAKTAKİ BEREKET” ENSTALASYONU İLGİ ÇEKİYOR

Serginin Küratörlüğünü Prof. Nevzat Çevik kendine ait fotoğrafların da bulunduğu toplam 40 adet fotoğrafla yapmakta. Fotoğraflar yörük yaşamını ve onun içinde gelin kültürünü içeriyor. Serginin bir bölümünde ise Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün yörük gelin kıyafetlerinin bugüne uyarlanışı ve takılarının bugüne şekillenmesini kapsıyor. Diğer yandan serginin çok dikkat çeken bir objesi de Antalyalı Moda Tasarımcısı Deniz Koparal’ın Etekleri Yörük Çadırını ve onun içinden günümüz gelinliği ile yükselen, bir elinde bereketi simgeleyen başak ve diğer elinde nazara karşı sarımsak ve gelin teli olan, yüzü nazarlıkla örtülü “Duvaktaki Bereket” isimli enstalasyon yer alıyor.


banner111
Anahtar Kelimeler
Sergi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya’da kedi vahşeti
Alanya'da bir sitenin bahçesinde kafası ve bacakları kesilerek öldürülmüş kedi bulundu.

Haberi Oku