Gündem:
Yücel'den Alanya Kalesi'yle ilgili flaş açıklama
Alanya Kalesi, Kaş'ın Patara ve Fırnaz Koyu ile Demre'nin Taşdibi Yarımadası'nda sit sınırlarının yeniden çizildiği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin onayıyla dün Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kale'nin, nitelikli doğal koruma alanı, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı sınırları netleşti. Kesin korunacak hassas alana ilişkin sınırlar ise Bakanlar Kurulu onayıyla yürürlüğe girecek.

"Alanya Kalesi’yle ilgili bir yanlış anlaşılma var"

Konuyla ilgili açıklama yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, uzun zamandır kültürel varlıklarla alakalı Bakanlık tarafından çalışma yapıldığını aktardı. Bu konuda Alanya Kalesi’yle ilgili bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söyleyen Başkan Yücel, "Alanya Kalesi arkeolojik sit alanına giriyor. Yapılan bu düzenleme ise doğal sit alanları için geçerli. Kesinlikle Alanya Kalesi bu düzenlemeye dahil değil. Çıkartılan bu yasa ise düzlenebilir ve nitelikli mevcut yapılardaki alanlar için" dedi.

"İlerleyen süreçte daha net bir şekilde anlaşılacaktır"

Türkiye’de içinde yaşam olan ve tarih barındıran 3 kalenin olduğu belirten Yücel şunları söyledi:
"İçinde yaşam olan kalelerden birisi de Alanya Kalesi ve bu düzenleme nitelikli yapıların korunmasıyla restore edilebilmesi mümkün olan yapılar için. Bunun haricinde hiç bir şekilde bu kalenin içindeki bulunan alanda kesinlikle bina yapılamayacak. Alanya Kalesi de kesin korunacak alanlarla ilgili bakanlıkta beklenen bir onay var. İlerleyen süreçte daha net bir şekilde anlaşılacaktır" diye konuştu.

"Halkın korkmasına gerek yok"

Kale bölgesindeki mahalle sakinlerinin ve Alanya halkının bu konuyla alakalı korkmasını gerektiren bir hususun olmadığının altını çizen Yücel, "Alanya kamuoyunun bu düzenle ilgili korkulacak herhangi bir konu yok. Bunlar bizim ortak değerlerimiz. Bu değerleri korumak ve yaşatmak bizim asıl görevimiz. Bu şehrimiz medeniyet şehri ve tarih boyun bünyesinde birçok değerleri barındıran bir şehir. Halkın korkmasına gerek yok mirasımız nasılsa öyle korunacak" ifadelerini kaydetti.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

MHP Alanya Teşkilatı'ndan hal çıkarması
MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Alanya Toptancı Halini ziyaret edip...

Haberi Oku