Gündem:
Zeybek'ten Yargı raporu
VAZGEÇİLMEZ OLAN BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIDIR

Komisyon görüşmelerinde söz alan CHP’li Zeybek, toplumun adalet, hak ve özgürlüklerin genişlemesini, yargıya güvenin artırılmasını istediğini belirterek şu ifadeleri kullandı; “Sık sık yargı reformları adı altında teklifler getiriliyor ama hepimizin bildiği bir gerçek, eğer adalet istiyorsak, hak ve özgürlüklerin genişletilmesini istiyorsak, yargıya güvenin artırılmasını istiyorsak asla vazgeçilmez olan bağımsız ve tarafsız bir yargıdır. Asıl sorun bu bağımsız ve tarafsız yargıyı nasıl oluşturacağız?” Bunun için önce adalet isteyeceğiz, bu konuda samimi ve dürüst olacağız, adalet dağıtımı noktasında adalete bir saygı duyacağız. Bunu içtenlikle isteyeceğiz ama işimize geldiği gibi adalet değil, herkese adalet isteyeceğiz, hepimize adalet isteyeceğiz.” dedi.

BEŞTEPE’DE ADLİ YIL AÇILIŞI VE KURA TÖRENİNE SON VERİLMELİ

CHP’li Zeybek Adalet Komisyonunda devam eden görüşmelerde Adli Yıl Açılış töreni, Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Kura törenlerinin Beştepe’de yapılmasının sakıncalı olduğunu, kura töreninde konuşma yapan partili Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında göreve başlayacak hakim ve savcıların önünde muhalefeti eleştirmesinin kabul edilemez olduğunu, hiçbir zaman Çankaya Köşkü’nde kura çekilmedi, hiç adli yıl açılışı yapılmadığını belirtti. 

HAKİMLİK TEMİNATI SAĞLANMALI

Yargı paketi görüşmelerinde, hakim ve savcıların bağımsız ve tarafsız olabilmesi için önerilerde bulunan CHP’li Zeybek şu ifadeleri kullandı; “Hakimlik ve Savcılık sınavlarında sıkı bir düzenleme şart, yazılı sınavın yanında yapılan sözlü mülakatta köklü bir değişiklik yapılmalıdır, referans ile mesleğe kabullerin önüne geçilmeli, referanssız mülakatlar yapılmalı ve objektif kriterler olmalıdır. Görevlerini yapan iyi hakimlerin verdikleri kararlardan dolayı görev yerleri bir gecede değiştirilmemelidir. Hakimlerin coğrafi teminatı olmalıdır, eğer bir hakim siyasi iktidar verdiğim kararı beğenmezse aynı gün tayinim çıkartılır tedirginliği yaşıyorsa burada bağımsız ve tarafsız bir yargı oluşturulamaz.” 

YARGIYA GÜVEN YOK

27 yıllık Cumhuriyet Savcılığı geçmişi olduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, mesleğe başladığı ilk yıllarda yargıya güvenin yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu ve bunun daha yüksek olması için çalıştıklarını belirtirken gelinen noktada AKP iktidarı ile yargıya güvenin günümüzde yüzde 20’ler seviyesine düştüğünü belirtti. CHP’li Zeybek Yargı Reformu için geçtiğimiz yıllarda da AKP iktidarı tarafından hazırlanan paketler olduğunu belirttiği açıklamasına şu ifadelerle devam etti; “Yargı Reformu ile sağlanmak istenen bağımsız ve tarafsız yargı ve aynı zamanda toplumun adalete güvenini her alanda sağlamayı amaçlamalıdır, ancak AKP’nin paketler halinde getirdiği bu tekliflerle bu mümkün değildir, Yargı Reformu tüm paydaşların hazırlık sürecine dahil olduğu ve bir bütün halinde hazırlanarak TBMM’ye getirilmelidir.”

banner111
Anahtar Kelimeler
Rapor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner199

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Taksici aracında unutulan 49 bin 500 TL’yi...
Antalya’da bir taksi şoförü aracında unutulan 49 bin 500 TL’yi sahibine teslim etti.

Haberi Oku