ALANYA ADRES DERGİ ARŞİVİ Sitene Ekle
ALANYA ADRES
ANASAYFA KÜNYE HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER İLETİŞİM


ANKET

2015 Milletvekili seçimlerinin en başarılı İlçe Başkanı hangisi?
Tüm Anketler

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SİTE TRANSLATE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania

HAVA DURUMU

3 günlük hava durumu için resme tıklayınız...

ALANYA'YA SAĞLIK MESLEK LİSESİ

ALANYA'YA SAĞLIK MESLEK LİSESİ

Tarih 01 Mart 2011, 07:58
Editör ALİ DOĞAN

Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya'nın Döşemealtı ilçesinden sonra Kumluca ve Alanya'da da sağlık meslek lisesi açılacağını söyledi

Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, il genelinde 44 bin 183 kişiye okuma yazma öğretileceğini söyledi. Antalya 2. İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon Toplantısı'da konuşan Gülay, Antalya'da okullardaki eğitim durumu ve okullaşma oranları hakkında bilgi verdi. Antalya'nın en çok göç alan illerin başında geldiğini ve buna paralel olarak eğitim konusunda sorun ortaya çıktığını belirten Gülay, Antalya'da okuma yazma oranının yüzde 95 seviyesinde bulunduğunu ve son beş yılda kamu yatırımları ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla derslik sayısının da hızla arttığını söyledi.
Ana okulu sayısının özellerle birlikte 30'dan 52'ye çıktığını, Antalya ve ilçelerinde ilköğretim ve orta öğretimde 300 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğünü dile getiren Gülay, 123 merkezde 16 binden fazla öğrenciye de taşımalı eğitim hizmeti verildiğini söyledi. Gülay, "Taşımalı eğitim yapan öğrencilerimizin taşınma hizmeti için 11 milyon, öğle yemeği için 6 milyon TL ödüyoruz. Orta öğretimde okullaşma oranı artıyor. Geçen yıl 14 bin 569 kız, 15 bin 863 erkek öğrenci ilköğretimi tamamlayarak orta öğretime geçti. Antalya artık 12 yıllık eğitime hazır. Kız öğrencilerimizde orta öğretim okullaşma oranı beş yıl önce yüzde 54 iken bugün yüzde 84'e ulaştı" dedi.
Antalya'da meslek liseleri sayısının da arttığını vurgulayan Gülay, turizm kenti Antalya'da geçmiş yıllarda sağlık turizminin gelişeceğini öngördüklerini, bu nedenle sektörün eleman ihtiyacının karşılanması için sağlık meslek liselerine önem verdiklerini söyledi.
Döşemealtı ilçesinden sonra Kumluca ve Alanya'da da sağlık meslek lisesi açılacağını bildiren Gülay, "Ana hedefimiz, kızlarımızı eğitip, okutup sağlık sektöründe iş ve meslek sahibi yapmaktır. Antalya'da Fen lisesi sayısı 4'e çıkarılacak. Antalya olarak 2023'ün eğitim vizyonunu geliştireceğiz. Şimdiden eğitim alt yapılarımızı hazırlıyoruz" dedi.
Anadolu öğretmen liseleri sayısının da 5'e çıkarılacağını ifade eden Gülay, Antalya'da 69 meslek lisesinde 44 bin 251 öğrencinin eğitim gördüğünü açıkladı. Antalya'nın mesleki ve yaygın eğitimde örnek gösterilen iller sıralamasında başta geldiğini vurgulayan Gülay, 10 mesleki eğitim merkezinde 4 bin 983 kişiye çıraklık eğitimi verildiğini kaydetti. Gülay, Antalya'da halk eğitim merkezlerinde 83 bin 682 kursiyerin hem öğrendiğini, hem meslek sahibi olduğunu bildirdi.
Okullarda 594 bilgi teknoloji sınıfı kurulduğunu, gelecek süreçte bütün sınıflarda internet bağlantılı eğitim verileceğini ve ödevlerin de internet üzerinden yapılacağını anlatan Gülay, özel eğitim ve rehberlik eğitimi konularında da bilgi verdi.
Antalya'da 5 rehberlik ve araştırma merkezi, kamu ve özel olmak üzere 17 özel eğitim okulu bulunduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü, 26 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 6 bin 174 engelli çocuğa eğitim verildiğini kaydetti. Okul öncesi ve ilköğretimde 97 özel eğitim sınıfında 3 bin 83 öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Gülay, "Engelli olup da eğitim almayan çocuğumuz yok. Okula devam edemeyen, hasta olan 54 öğrencimize evinde ders veriyoruz. Öğretmenlerimiz eve gidip ders veriyor" diye konuştu.
Hastanelerde ve cezaevinde anaokulu açtıklarını, cezaevinde açılan okul öncesi okulun Türkiye'ye örnek olduğunu ifade eden Gülay, okuma yazma kurslarıyla ilgili de bilgi verdi.
Antalya'da iki yıl önce Sağlık Müdürlüğü ekipleriyle yaptıkları araştırmada 81 bin 268 kişinin okuma yazma bilmediğini tespit ettiklerini vurgulayan Gülay, adresleri başka illerde olanlar, ölenler ile çok ileri derecede yaşlı ve hasta olanların bu sayıdan çıkarılmasıyla geriye kalan 44 bin 183 kişiye okuma yazma öğretileceğini bildirdi. Gülay, ilk etapta bu yıl okuma yazma öğretilecek kişi sayısının 25 bin 887 olacağını sözlerine ekledi.

ALANYA ADRES - www.alanyaadres.com

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

ÇAVUŞOĞLU MALEZYA'YA GİDECEK

ÇAVUŞOĞLU MALEZYA'YA GİDECEK Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ASEAN Dönem Başkanı Malezya'nın özel davetlisi olarak 48. Güneydoğu...

YÜCEL ŞEHİT CENAZESİNE HELİKOPTERLE YETİŞTİ

YÜCEL ŞEHİT CENAZESİNE HELİKOPTERLE YETİŞTİ Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel Gökbel'deki Güreş Festivali'nden helikopterle Serik'teki şehit...

Copyright © 2007-2012 Tüm hakları saklıdır. Alanya Adres
| RSS Kaynağı |

Kodlama: MyDesign & Tasarım - Destek: Alanya Reklam& Satılık Profesyonel Emlak Sistemleri - Alanya real estate website