Konya Bilim Festivali Başladı
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen Konya Bilim Festivali başladı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bilim festivali ve bilim toplantılarının bu yıldan sonra Bilim Merkezi’nde yapılacağını dile getirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle yapılmakta olan Bilim Merkezi’nin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel bilim merkezlerinden biri olacağını, Türkiye’nin tanıtımına da katkı yapacağını ifade eden Akyürek, “Bilim Festivali gibi etkinliklerle Konya’da bilim havası estirmek istiyoruz. Tarihte bilimin, sanatın, kültürün merkezi ve başşehir olan Konya’yı 21. yüzyılda da eski önemine taşımak istiyoruz. Bilim Merkezi’mizin bu yıl içinde tamamlanıp hizmete açılmasından sonra Konya’mızda yeni bir süreç başlayacak” dedi.

Programa katılan AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu da, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı son aşamaya getirilen Bilim Merkezi’nde insanlığa yararlı birçok yeni fikrin doğacağını vurgulayarak, bunun kendilerini gururlandırdığını ve heyecanlandırdığını dile getirdi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, Bilim Festivali gibi etkinliklerin çocukların erken yaşlarda bilimin hayatın bir parçası olduğunu görmeleri açısından önemli olduğunu söyledi. Festivalde çocukların eğlenerek bilim insanlığını öğrendiğini vurgulayan Başkan Akyürek, bunu gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti. Vali Doğan, Bilim Merkezi’nin Konya’nın bir başarısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Vali Aydın Nezih Doğan, Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak ve protokol üyeleri hep birlikte kurdele keserek Konya Bilim Festivali’ni başlatıp bilim istasyonlarını gezdi. Çok sayıda kurum ve kuruluşun bilim istasyonunun bulunduğu Konya Bilim Festivali’nde bilimsel sahne gösterileri, bilimsel söyleşiler, interaktif deney düzenekleri, dinozor maketleri, planetaryum, gezici bilim merkezi, robotlar gibi birçok içerik bulunuyor. Konya Bilim Festivali 12 Mayıs Pazar akşamına kadar Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nin açık ve kapalı alanlarında gezilebilecek.

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Evlilikleri bakın ne bitiriyor!
Mutlu bir evliliğin anahtarının erkeklerin daha çok çalışıp, evde eşleriyle daha az zaman geçirmeleri...

Haberi Oku