Kültür:
ALANYA'NIN ‘SİNEMA FESTİVALİ' ATAĞI

 Türk Sinema Vakfı’nın 2016’da ilk kez Alanya’da düzenlemeye hazırlandığı “1. Kristal Kale Uluslararası Alanya Film Festivali” etkinlikleri ön hazırlık forumu başladı. Açılış resepsiyonuna Rus ve Türk Sinema sanatçıları büyük ilgi gösterdi. Resepsiyonda konuşan Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, festivalin Alanya’da düzenlenmesinden memnuniyet duyduklarını, etkinliğe dört elle sarılarak devamını sağlamak için çaba sarf edeceklerini ifade etti. Türk Sinema Vakfı Genel Sekreteri Aydın Sayman da Alanya’da yaşayan yabancı dostlara kültürel bir jest yapıldığını söyledi.

Alanya tanıtımına katkı sağlayacak etkinlikleri desteklediklerini ifade eden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, her yıl 25 kadar ülkede fuar tanıtımı yapıldığını ve Alanya olarak bu tanıtım çalışmalarına ALTİD bütçesinden önemli katkılar sağladıklarını söyledi. Tanıtımın sadece fuarlarla sınırlı kalamayacağının altını çizen Sili, turizm çeşitliliği kadar tanıtım çeşitliliğinin de önemine vurgu yaptı. Sili “Alanya’da ilk kez 2016 yılında düzenlenecek olan sinema festivali ve öncesinde yine Alanya’da başlayan 2 Eylül’e kadar devam edecek olan sinema forumu, tanıtıma önemli katkılar sağlayacak. Ünlü Rus sinemacılarla birlikte Rus basın mensupları da bu etkinliklerde Alanya’da olacak” dedi.
ALTİD Başkan Yardımcısı ve Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dahaoğlu da forum süresince Türkçe ve Rusça film gösterimlerinin Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) ücretsiz olarak yapılacağını dile getirdi. Yılda 10 civarında yabancı ülkelerde düzenlenen fuarlarda Alanya tanıtımı çalışmalarını birebir yürüttüğünü, ülkeler arasında yapılan kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin önemini çok iyi bildiğini söyledi. Kristal Kale Uluslararası Alanya Film Festivali’ni Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, ALTİD, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve ALTAV destekliyor.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ABT'den Alanyalı çocuklara müjde

Haberi Oku