Kültür:
'Barış Manço' sergisi Alanya'ya geliyor
Unutulmaz sanatçı merhum Barış Manço ile dünyayı dolaşan arkadaşı Erkmen Sağlam'ın çektiği enfes fotoğraflar, bu defa Bodrum'da sergileniyor. Barış Manço'nun yakın dostu olan ünlü sanatçıların da yer aldığı sergiye Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim de katıldı. Manço'nun yakın dostu Erkmen Sağlam uzun yıllardır Alanya'da yaşayan bir isim. 'Erkmen Sağlam'ın Objektifinden Barış Manço ile 7'den 77'ye' adlı fotoğraf sergisinin Bodrum'daki açılışı için Manço'nun hatırasını yaşatmaya çalışan Erkmen Sağlam gibi, ünlü sanatçı Cahit Berkay ile ünlü müzik yorumcusu ve sunucu İzzet Öz de görevler üstlendiler. Genç, yaşlı, çocuk, herkesin büyük ilgi gösterdiği sergi, Barış Manço sevgisinin hala tazeliğini koruduğunu gözler önüne serdi. Sergi alanında Barış Manço için sahne alan Moğollar Grubu ve Cahit Berkay ile çocuk korosu da çok keyifli anlar yaşattı. Manço'nun dostlarından 
sanatçı Seyyal Taner de sergiye katılarak vefasını gösterdi. 

Serginin ziyaretçileri arasında doğuştan yatağa mahkum olan 20 yaşındaki Niyazi Gök de vardı. Barış Manço'yu çok seven ve annesiyle sergiye katılan Gök'ün, Manço fotoğraflarını incelerken yaşadığı mutluluk yüzüne yansıdı.Bodrum'daki sergiye katılan Dim "Şimdiden müjdesini vereyim. Barış Manço Sergisi'ni Alanya'ya da getireceğiz. Erkmen Sağlam sözünü verdi. Barış Manço'nun tüm dostları da gelecek" dedi. 

'KISA PANTOLON ARKADAŞI'
Belgesel niteliğindeki 'Erkmen Sağlam'ın Objektifinden Barış Manço ile 7'den 77'ye Fotoğrafları Sergisi'ne ilişkin soruları yanıtlayan Barış Manço’nun çocukluk arkadaşı ve 'Barış Manço İle 7’den 77’ye' adlı programın yapımcısı Erkmen Sağlam, bugüne kadar İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de birer kez açılan serginin, doğduğu topraklara döndüğünü söyleyerek, Barış Manço ile dostluklarının başladığı yıllardan, programın yayınlandığı seneye kadar yaşananları anlattı. Barış Manço ile ‘kısa pantolon arkadaşı’ olduklarını belirten Sağlam, Manço’nun üniversite eğitimi gördüğü Belçika’dan Türkiye’ye dönüşüyle başlayan televizyonculuk kariyerini özetlerken "Barış Manço ile bizim hayatımızda çok erken doğum var. Türkiye’de henüz televizyon yayıncılığı yoktu ve Barış bunun başlayacağını öngörerek Belçika’dan televizyon 
ekipmanları alıp Türkiye’ye getirmişti. Kadıköy’de bir düğün salonu satın alıp, ses ve televizyon stüdyosu kurduk. 7’den 77’ye programını format olarak bu süreçte hazırladık" diye konuştu.
Türk televizyonlarının efsane programının 1970 yılında hazırlandığını ancak 1988 yılının Ekim ayında hayata geçirildiğini belirten Erkmen Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

'BARIŞ RANT SAĞLANACAK BİR ADAM DEĞİL'
"Bu program 18 yıl 10 ay sonra yayına girdi. Barış kameranın önündeydi, ben arkasında. Yapımcılığını birlikte üstlendik. Patagonya’yı stüdyodan da anlatabilirdik. Ama biz kalkıp Patagonya’lara kadar gittik. İddiamız şuydu. Eğer bir gün ayı ve mehtabı anlatacaksak, biz ancak aya ayak bastığımız zaman onu anlatmalıydık. 7’den 77’ye böyle ortaya çıktı. Çıkmakla kalmadı, Türk televizyon tarihine bir efsane olarak geçti, öyle de kaldı. Hikayesi budur.”Erkmen Sağlam, bugüne kadar açılan hiçbir sergiden tek kuruş bile kazanmadığını vurgulayarak, Bodrum’da açılan serginin tüm gelirinin de Bodrum Sağlık Vakfı’nda rehabilitasyon alan engelli çocuklara bağışlanacağını söyledi. "Barış rant sağlanacak bir adam değildir” diyen Sağlam "Bugüne kadar sergilerin maliyetini tek başıma karşıladım. Hiçbir şey satmadım ve satışına izin vermedim. Olması gereken de budur" diye konuştu.
banner111
Anahtar Kelimeler
AlanyaBarış Manço

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya'da tiyatrocular ödüllendirildi
Alanya Belediyesi Tiyatrosu tarafından organize edilen “6. Liseler Arası Tiyatro Şenliği” Alanya Kültür...

Haberi Oku