Kültür:
‘Fındıkkıran' balesi bu sezon ilk kez sahnede

Çaykovski’nin bestelediği, reji ve koreografisi ise Mehmet Balkan’a ait son bale olan eseri, Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetiyor.

E.T.A. Hoffmann’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlama olan yapıtta, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosselmeyer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

GÜÇLÜ DANSÇI KADROSU

Provaları devam eden eserde, “Şeker Perisi” rolünde yurt dışında eğitim almış ve dans etmiş olan Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Obengül Polen Gezmiş ve “Şeker Prens” rolünde yine yurt dışında eğitim almış ve dans etmiş olan Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Burak Serkan Cebeci izleyici karşısında olurken, “Clara”yı Bengü Altunkaş, “İyilik Perisi”ni Esra Taner, “Drosselmeyer”i Evren İskender, “Çiçek Valsi Prens”i Burak Özbek, “Fındıkkıran” ve “Clara’nın erkek arkadaşı”nı Umut Çaltekin ve “Kral Fare”yi Cenk Şahinalp canlandıracak.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Halk Eğitimden kabak eğitimi
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen...

Haberi Oku