Kültür:
Yöresel yemekler yaşatılacak

 YABANCILARIN DA İLGİ GÖSTERDİĞİ KURSA 300 KİŞİ KATILDI

Alanya Belediyesi’nin düzenlediği yemek kurslarına, Alanyalı ev hanımlarının yanı sıra yerleşik yabancılar da büyük ilgi gösteriyor. Şimdiye kadar düzenlenen toplam 9 kursta, 300 kursiyere Alanya yemekleri öğretildi. Ücretsiz olan kurslar periyodik aralıklarla tekrarlanacak.

Alanya’ya özgü yöresel yemeklerinin öğretilerek yaşatılması amaçlanan bu kursta 4 gün boyunca geçmişten günümüze taşınan pek çok yemeğin yapımı öğretiliyor.

AHEP Üniversitesi’nde 30 kişinin katıldığı Yöresel Yemek Atölyesi’nin 9. etabında hülüklü çorba, laba dolması, ayva yemeği ve soğan yahnisi gibi Alanya’ya özgü yemeklerin yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

YEMEKLERİ ALANYALI ÜNLÜ LEZZET USTALARI UYGULAMALI ÖĞRETİYOR

Yöresel ev yemekleri kursunu Alanya’nın ünlü lezzet ustaları Emine Çorbacı veriyor. Emine Çorbacı hem yemekler hakkında bilgi veriyor hem de kursiyerlerle birlikte pişirdiği yemeklerin püf noktalarını anlatıyor.

“GEÇMİŞTE NASIL PİŞİRİLİYORSA O ŞEKİLDE ÖĞRETİYORUZ”

Kurs hakkında bilgi veren Alanya Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, “Yöresel Alanya Ev Yemekleri Kursu ile amacımız geçmişten günümüze yöresel tatlarımızı yaşatmak. Bu arada yöresel yemeklerimize yeni bir şey katmıyoruz. Geçmişte Alanya’da nasıl pişiriliyorsa aynı şekilde özgün olarak öğretiyoruz.” dedi

Alanya Belediyesi Yöresel Yemek Atölyesi’nde öğretilen başlıca yemekler ise, Hülüklü Çorba, Un Çorbası, Darı Çorbası, Laba Dolması başta olmak üzere, Bumbar Dolması, Göleviz Yemeği , Kabuklu Kuru Fasulye Yemeği, Kuru Patlıcan Yemeği, Bal Kabağı Yemeği, Ayva Yemeği , İlibada Sarması ,Tavuklu Pilav, Kıymalı Pilav, Fasulye Piyazı, Ülübü Piyazı, Taratorlu Patlıcan, Dikenli Kabak, Yoğurtlama, Alanya Çöreği, Kırtakı, Kak, Kabak Tatlısı, Çiğirdik, Kaşık Helvası, Öküz Helvası ve  S Pasta’dan oluşuyor.

Alanya Belediyesi Yöresel Yemek Atölyesi, Alanya yemeklerinin yapımı, sunumu ve tadımı şeklinde 3 kategoride devam edecek. Katılımcılara kurs sonrası katılım sertifikası verilecek.
banner111
Anahtar Kelimeler
Yöresel Yemekler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya'da tiyatrocular ödüllendirildi
Alanya Belediyesi Tiyatrosu tarafından organize edilen “6. Liseler Arası Tiyatro Şenliği” Alanya Kültür...

Haberi Oku