Politika:
29 kadın adayın dört tanesi Alanya'dan

 Türkiye'de partilerin 600 milletvekili adayı dün saat 17.00 itibari ile netleşti. Açıklanan listelerde kadın milletvekili adayı sayısının azlığı dikkati çekti. Antalya'da kadın aday sayısı birçok ile göre iyi olmasına rağmen, seçilme ihtimalinin düşük olduğu sıralarda yer aldığı görüldü. 

İktidar partisi Ak Parti'de baba tarafından Alanyalı olan mevcut milletvekili Sena Nur Çelik seçilme olasılığı en yüksek milletvekili olarak listede 3'üncü sırada yer aldı. Mevcut milletvekili Gökcen Enç Özdoğan bu dönem listeye alınmadı. Ak Parti'de yedinci sırada Gülçin Özboz, 12. sırada Esma Balaban Karacan listede yer aldı. 

CHP'NİN 5 KADIN ADAYI 

Antalya'da mevcut 5 milletvekili arasında kadın vekili bulunmayan CHP'de 16 kişilik sıralamada 5 kadın aday yer aldı. CHP'nin listesinde 2015 seçimlerinde 6. sırada bulunan Figen Albuga Çalıkuşu yine 6. sıradan listeye girdi. Sevgi Doğan 7., 9. sırada Alanya’dan Şengül Yeşildal, 13. sırada Sibel Gezen ve 15. sırada Özlem Şahin yer aldı. 

MHP'DE SAYI 3’TE KALDI 

Şu an iki milletvekili bulunan MHP'de de 16 kişilik listede 3 kadın aday yer alırken, İlknur Fidan Kepez 6. sırada, 8. sırada Yeter Keskin Öteleş ve 14. sırada Şükran Akça yer bulabildi. 

İYİ PARTİ'DE 3. SIRA KADIN ADAYIN 

Meral Akşener'in kurduğu İyi Parti, ilk kez girdiği bu seçimlerde boy gösterecek. İyi Parti'nin Antalya'daki kadın milletvekili sayısı 5 oldu. Tuba Vural Çokal İyi Parti'nin listesinde 3. sırada, Fulya Yasemin 4. sırada, Neşe Toker 8. sırada, Alanya’dan Meryem Aydoğan 9. sırada, Leyli Kemal ise listenin son sırasında milletvekili olabilmek için yarışacak. 

SP'NİN 5 KADIN ADAYI 

Temel Karamollaoğlu'nun liderliğindeki Saadet Partisi'nde ise Antalya'da 5 kadın bulunuyor. Ev hanımı Zübeyde Güler listede 5. sırada yer aldı. Saadet Partisi’nde Alanya’dan Rukiye Gülşen, Dönay Uyar, Rumeysa Nur Çeteci, Sümeyye Güldal diğer kadın adaylar oldu. 

BAĞIMSIZ KADIN ADAY OY İSTEYECEK 

“Bu Düzen Değişmeli Platformu” da Antalya'da kadın aday gösterdi. Platform adına Sevinç İlkuçan Sertbarut, bağımsız aday olarak Antalyalılardan oy isteyecek.

banner111
Anahtar Kelimeler
AntalyaAk Parti

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

'Alanya Milli Eğitim Müdürü neden atanmıyor?'

Haberi Oku