Politika:
Alanyalı bakandan ABD'ye petrol tepkisi

 Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda düzenlenen imza töreninin ardından kameraların karşısına geçen iki bakan, ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkilerin takdire şayan olduğunu belirterek, “FETÖ konusunda Tacikistan´ın bize verdiği destek için bir kez daha huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. FETÖ okullarıyla ilgili alınan tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz. Bazı şahıslarla ilgili adımları da birlikte atıyoruz. Tacikistan´ın da güvenlikle ilgili hassasiyetlerini biz her zaman destekledik” diye konuştu. 

Çavuşoğlu, ABD´nin İran´dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi hakkındaki soru üzerine şunları söyledi:

“Biz, en başından beri bu tür yaptırımların doğru olmadığını hem ABD´ye hem de kamuoyuna açık ve net bir şekilde söyledik. Bu yaptırımların İran halkına verdiği zararı da anlatmaya çalıştık. Bölgenin istikrarı ve güvenliği bakımından da son derece tehlikeli adımlardır. Bunu, bizzat ABD´li muhataplarımıza da anlattık. 2 Mayıs´a kadar bazı ülkelere muafiyet tanınmıştı, Türkiye de bunlardan biri. Bu yaptırımları doğru bulmadığımız gibi katılmadığımızı da söyledik. Türkiye´nin ve diğer ülkelerin petrol konusunda kaynaklarını çeşitlendirmesi mümkün değil. Bugün Irak´tan gelen petrol boru hatları DAEŞ´in işgalinden sonra yıkılmıştır. Bunların tamir edilmesi belli bir zaman alacaktır. Diğer taraftan Kürt Bölgesel Yönetimi üzerinden gelen boru hattının da kapasitesi sınırlıdır. Onun dışında bir ülkeden petrol alındığı zaman pratikte de bunun mümkün olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bu sefer rafinerilerinin teknolojisini değiştirmek gerekiyor. Bunun için rafinerilerinin kapanması gerekiyor, ciddi bir masraf gerekiyor.”

banner111
Anahtar Kelimeler
Mevlüt çavuşoğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Ak Parti, İyi Partili o ismi mahkemeye...

Haberi Oku